نوجوانی

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

بیان ساده تصمیم گیری یعنی انتخاب یک مورد از بین چند مورد. مثلا :در زمان انتخاب رشته از بین رشته های علوم انسانی، تجربی و ریاضی و یا هنر یکی را انتخاب کنید. ما همیشه در حال تصمیم گیری در زندگیمان هستیم. از گرفتن تصمیماتی مثل الان چی بخورم؟ یا چی بپوشم؟ تا چه رشته ایی انتخاب کنم؟ وارد چه کاری بشوم. یکی از عوامل موفقیت تصمیم گیری مناسب است. که میتوان با روش هایی باعث تقویت تصمیم گیری در نوجوانان شد.


برای مطالعه بیشتر: چرا هیچ کس و هیچ چیز مرا خوشحال نمی کند ؟


اهمیت تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

از آن جا که هر تصمیم گیری یک نتیجه در پی خواهد داشت به همین دلیل برای تصمیم گیری بهتر ما نیاز به مهارت تصمیم گیری داریم. مهارت تصمیم گیری به ما کمک می کند که از بین چند گزینه، مناسب ترین گزینه را انتخاب کنیم و دقت و توجه ما را در تصمیم گیری زیاد و میزان اشتباهات ما را کم می کند.خواندن این مقاله: مهارت حل مشکل به شما در تصمیم گیری کمک می کند. در این مقاله به انواع سبک های تصمیم گیری اشاره خواهیم کرد. در این قسمت شما به اهمیت تقویت تصمیم گیری در نوجوانان پی بردید.

اهمیت تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

انواع تصمیم گیری در نوجوانان

1- تصمیم گیری احساسی

تصمیم گیری احساسی یعنی فرد تنها با توجه به احساس و هیجانی که در حال حاضر دارد و بدون این که فکر کند یا آینده نگری کند تصمیم می گیرد.

2- جتناب از تصمیم گیری

زمانی که شما اعتماد به نفس لازم را برای تصمیم گیری نداشته باشید، سعی می کنید تصمیم گیری خود را به تعویق بیاندازید و فکر کنید که خودش درست می شود.

چرا هیچ کس و هیچ چیز مرا خوشحال نمی کند ؟

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: از دوره نوجوانی چه می دانید؟


3- تصمیم‌گیری ناشی از اضطراب

گاهی تصمیم گیری چنان احساس اضطرابی به ما می دهد که برای رهایی از این اضطراب ما فورا و بدون هیچ فکری تصمیم می گیریم. این تصمیم گیری فقط به دلیل فشاری است که برما وارد می شود.

4- تصمیم گیری وسواسی

افرادی که به شدت نگران از تصمیم گیری هایشان باشند و بترسند که اشتباه کنند، گزینه های انتخابشان را مدام بررسی می کنند و زمان زیادی را صرف ارزیابی گزینه ها می کنند، معمولا هم از تصمیم خود پشیمان می شوند.

 تصمیم گیری وسواسی

5- تصمیم گیری مطیعانه

افرادی هستند که به دیگران اجازه می دهند که برایشان تصمیم گیری کنند. این افراد معمولا خودشان اعتماد به نفس کافی برای تصمیم گیری را ندارند و مسئولیت تصمیم گیری را برعهده دیگران می گذارند.


بیشتر بخوانید،بیشتربدانید: روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم


6- تصمیم‌گیری منطقی

در تصمیم گیری منطقی فرد ابتدا در مورد گزینه های موجود اطلاعات به دست می آورد، سپس به بررسی آن ها می پردازد و جوانب آن ها را می سنجد و با استفاده از تفکر منطقی دست به انتخاب می زند. این سبک تصمیم گیری یکی از مناسبترین سبک ها است.

در بالا شما با چند عوامل موثر در تقویت تصمیم گیری در نوجوانان را مشاهده کردید.

عوامل موثر در تصمیم گیری اشتباه

1- نداشتن اطلاعات

اگر ما نسبت به چیزی که می خواهیم انتخاب کنیم یا گزینه های انتخابی اطلاعاتی نداشته باشیم، تصمیم گیری ما بی پایه و اساس خواهد بود.

دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟

درباره ی مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل چه می دانید؟


2- اطلاعات زیادی

در مقابل نداشتن اطلاعات، داشتن اطلاعات زیاد هم ما را با مشکل مواجه می کند. گاهی فرد آن قدر اطلاعات دارد که مسئله اصلی بین اطلاعات گم می شود و فرد نمی تواند تصمیم بگیرد.

3- تصمیم گیری جمعی

تصمیم گیری جمعی بسیار مشکل است زیرا افراد هرکدام نظر خاص خودشان را دارند و سخت می توانند با همدیگر به توافق برسند.

جمعی

4- منافع پنهان

گاهی وجود منافعی پنهان برروی تصمیم گیری ما تاثیر می گذارد. این منافع بیان نمی شوند و تشخیص آن ها سخت است اما روند تصمیم گیری ما را می توانند با مشکل رو به رو کنند.


بیشتر بخوانید: دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟


5- وجود وابستگی‌

اگر شما وابستگی به شرایط موجود داشته باشید برایتان سخت خواهد بود که تصمیماتی را که باعث تغییرات می شوند بگیرید. مثلا اگر به خانه و محلتان وابسته هستید، تصمیم گیری درباره ی عوض کردن خانه برایتان سخت خواهد شد.

روش های تقویت مهارت تصمیم گیری در نوجوانان

تصمیم خود را ارزیابی کنید

برای تصمیم گیری بهتر لازم است قبل از تصمیم گیری نهایی حتما فایده و عیب تصمیم مان را بررسی کرده باشیم. با این روش می توانیم با مواردی رو به رو شویم که می تواند تصمیم ما را عوض کند. مثلا در انتخاب رشته اگر ببینیم معایب و مزایای هر رشته چی هستند، می توانیم انتخاب بهتری برای آینده مان داشته باشیم.


این مقاله شاید جالب باشد: آشنایی با آداب خواستگاری


گزینه‌ها‌ را محدود کنید

یک راه برای تصمیم گیری و ارزیابی بهتر گزینه ها محدود کردن انتخاب هایمان است. هرچه گزینه های ما بیشتر باشد تصمیم گیری سخت تر خواهد بود. ارزیابی گزینه ها هم زمان بسیاری از ما خواهد گرفت. اما با تعداد محدود گزینه ها آرامش بیشتری در تصمیم گیری خواهیم داشت.

گزینه‌ها‌ را محدود کنید

برای تصمیمات کوچک زمان زیاد نگذارید

اگر تصمیمی که می خواهید بگیرید جزئی و کوچک است مثل این که چی بخورم یا چی بپوشم زمان زیادی برای آن نگذارید. بسیاری از این تصمیمات اثر مهمی در زندگی شما ندارند.

معرفی 10 راهکار طلایی برای حل بحران در دوران نوجوانی

تحقیق کنید

درست مثل زمانی که می خواهید یک موبایل یا کامپیوتر بخرید و از قبل درباره انواع و کاربرد و معایب و مزایای آن تحقیق می کنید، در مورد سایر تصمیمات مهم خود هم تحقیق کنید. تحقیق کردن رضایت شما را پس از تصمیم گیری در پی خواهد داشت.


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


مشورت کنید

قبل از تصمیم گیری بهتر است که با یک فرد آگاه مشورت کنید و درباره ی گزینه های تصمیمتان پرس و جو کنید. کمک گرفتن از یک فرد با تجربه و آگاه به گرفتن تصمیم درست کمک می کند.

اعتماد به نفس تان را افزایش دهید

با افزایش اعتماد به نفس، به دیگران اجازه نخواهید داد که برای شما تصمیم بگیرند. شما توانایی تصمیم گرفتن را در خودتان احساس می کنید و مسئولانه در این راه گام برمیدارید. اعتماد به نفس دانش آموزان یکی از مهم ترین مسائل در تصمیم گیری برای انتخاب رشته آن ها به شمار می رود.

اعتماد به نفس تان را افزایش دهید

هدف گذاری کنید

داشتن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت می تواند مهارت تصمیم گیری در شما را تقویت کند. زمانی که شما هدفی دارید گزینه های انتخابی معین و محدودی خواهید داشت، بنابراین تصمیم گیری مناسب برای شما راحت تر خواهد شد.


همچنین بخوانید: 8 روش موثر برای فرزند پروری که والدین باید بدانند


ضرورت تقویت تصمصم گیری در نوجوانان

تصمیم گیری در زندگی همه ما کار پراهمیت و مشکلی است و داشتن مهارت در تصمیم گیری یک امتیاز ویژه محصسوب می شود. تصمیمات ما زندگی ما را عوض می کنند و گاهی ما را دچار پشیمانی و ناراحتی می کنند. ترس از اشتباه کردن در انتخاب می تواند ما را به تصمیم گیری اشتباه برساند یا حتی مانع تصمیم گیری ما شود. و ما منتظر شویم که دیگران برای ما تصمیم بگیرند یا با این فکر که هرچه پیش آید خوش آید به مسیرمان ادامه دهیم.

علل و عوامل مدگرایی در کودکان و نوجوانان

سخن پایانی

شما در این مقاله با تقویت تصمیم گیری در نوجوانان آشنا شدید.همچنین از راههای تقویت تصمیم گیری آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا