خانوادهنوجوانی

روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم

اگر تاکنون نتوانسته‌اید به اندازه‌ی کافی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، می‌توانید از چند ترفند ساده برای ایجاد تغییراتی جزئی در زبان بدن خود استفاده کنید. با این کار، حداقل می‌توانید تا زمانی که این ویژگی را در خود تقویت نکرده‌اید، عدم اعتماد به نفس خود را پنهان کنید. برای آشنایی با این ترفندها در ساعدنیوز همراه ما باشید.


برای مطالعه بیشتر: آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان


تعریف اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به معنی ایمان به خود است. اعتقاد به اینكه فرد، توانایی مقابله با چالش های زندگی، موفقیت و تمایل به عملكرد طبق آن را دارد که مستلزم درک واقع بینانه توانایی ها و احساس امنیت است. این توانایی به افراد کمک می کند تا از اعتبار برخوردار شوند، احساس قوی را ایجاد کنند، با فشارها کنار بیایند و با چالش های شخصی و شغلی مقابله کنند. این ویژگی همچنین یک ویژگی جذاب است؛ زیرا جسارت، به احساس راحتی افراد کمک می کند.

تعریف اعتماد به نفس

کمبود اعتماد به نفس

شاید تا به حال دیده یا شنیده باشید که برخی از افراد از کمبود و یا نداشتن اعتماد به نفس رنج می برند، آیا داشتن اعتماد به نفس امری مهم در زندگی می باشد؟ چطور می توان اعتماد به نفس را تقویت کرد؟ در صورت نداشتن اعتماد به نفس چطور می توان با اعتماد به نفس به نظر رسید؟ بی شک افرادی که در زندگی اعتماد به نفس داشته، موفق تر بوده و می توانند در زندگی نیز بسیار پیشرفت کنند. طبق تحقیقات انجام شده افراد نسبت به شایستگی هایشان، اعتماد به نفس بیشتری نیز دارند؛ در مقابل برخی از افراد با داشتن شایستگی کمبود اعتماد به نفس دارند.


بیشتر بخوانید: دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟


داشتن جسارت از این جهت حائز اهمیت می باشد که نه تنها در رابطه با دیگران موفق بوده بلکه می توانید به موفقیت های چشمگیری نیز دست پیدا کنید. افرادی که اعتماد به نفس بیشتری داشته؛ موقعیت اجتماعی بهتری داشته و همچنین نفوذ بیشتری نیز در بین مردم خواهند داشت.

بی شک افرادی که جسارت بالایی نیز داشته؛ در برخی از مواقع نمی توانند رفتار خوبی از خود نشان داده و استرس آن ها مشخص خواهد شد؛ چاره چیست ؟ آیا می توان به گونه ای رفتار کرد که دیگران متوجه اضطراب ما نشده و همچنین ما را فردی با اعتماد به نفس قلمداد کنند؟

کمبود جسارت

اگر تاکنون نتوانسته اید به اندازه ی کافی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، می توانید از چند ترفند ساده برای ایجاد تغییراتی جزئی در زبان بدن خود استفاده کنید. با این کار، حداقل می توانید تا زمانی که این ویژگی را در خود تقویت نکرده اید، عدم اعتماد به نفس خود را پنهان کنید.

از دوره نوجوانی چه می دانید؟

ترفندهای کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس به نظر برسیم

همانطور که گفتیم حتی افرادی که اعتماد به نفس نداشته می توانند به گونه ای رفتار کنند که دیگران از بی اعتماد به نفسی آن ها مطلع نشوند. نکته مهم این است که ابتدا باید علاوه بر فعالیت های فیزیکی بدن بر زبان بدن تمرکز کرده و سپس شروع به صحبت کنید.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان


نکته عجیب این است که ارتباطات غیرکلامی و زبان بدن از ارتباطات کلامی تاثیرگذار تر بوده؛ در نتیجه با تمرکز بر زبان بدن نه تنها اعتماد به نفستان بالاتر رفته بلکه سبب خواهد شد به شما به چشم یک رهبر نگاه کنند؛ در ادامه دیگر راهکارهای به نمایش گذاشتن اعتماد به نفس را بیان خواهیم کرد:

از نظر جسمی قوی تر باشید

از نظر جسمی سالم تر و قوی تر شدن زمان زیادی از شما نمی گیرد اما به طرز باور نکردنی روی جذابیت و اعتماد به نفس شما تاثیر می گذارد. ابتدا ببینید که واقعا چه چیزی می خواهید آیا تصمیم دارید وزن خود را کم یا زیاد کنید؟ آمادگی جسمی یا تغذیه سالم تری داشته باشید؟ با یک بدن سالم، انرژی و روحیه بهتری خواهید داشت.

از نظر جسمی قوی تر باشید

به ظاهر خود توجه بیشتری نشان دهید

همان طور که برخی افراد در مورد ظاهر خود، حالتی وسواس گونه دارند که تنها باعث تضعیف روحیه آنها می شود، بی توجهی به ظاهر نیز تاثیر خود را بر اعتماد به نفس شما می گذارد. لازم نیست هر روز لباس جدیدی بخرید و مدل موهای خود را تغییر دهید. نیازی نیست زمان و هزینه زیادی برای این کار بکنید. زیبایی در سادگی است. وقتی در ظاهر زیبا و مرتب هستید در درون خود نیز احساس بهتری خواهید داشت. توجه بیش از حد به ظاهر و صرف هزینه و زمان زیاد برای آن نتیجه عکس دارد. هر چه بیشتر توجه خود را بر روی مسائل ظاهری بگذارید جسارت کمتری خواهید داشت.

مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل

بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: جفت جنین چیست و چه کارهایی برای جنین انجام می‌دهد؟


زبان بدن قدرتمندی داشته باشید

خمیده راه نروید یا ننشینید زیرا نشان می دهد که به خودتان اعتماد ندارید. اگر در این زمینه مشکل دارید، یک برچسب با علامت فلش قرمز به سمت بالا بر روی رایانه یا دیوار یا هر جایی که بتوانید به راحتی ببینید، بچسبانید تا به شما این کار را یادآوری کند. برای اصلاح حالات بدن خود شانه ها را به سمت عقب بکشید، ستون فقرات تان را صاف کنید، چانه تان را بالا ببرید. همان طور که افکار بر روی بدن تاثیر می گذارند، حالات بدن نیز تاثیر زیادی بر روی روحیات و تفکرات ما دارند.

پاهای خود را به صورت نیمه باز نگه دارید

اگر فکر می کنید که کسی به پاهای شما توجهی نمی کند، در اشتباه هستید. برای اینکه بااعتماد به نفس به نظر برسید، باید در وضعیت درستی قرار بگیرید. اگر پاهایتان را جفت کنید، ممکن است بسیار کم رو و خجالتی به نظر بیایید. قانون کلی این است که باسن و شانه های تان در یک راستا قرار بگیرد. پاهای خود را طوری قرار دهید که به اندازه ی کافی از هم فاصله داشته باشند و جهت آنها به سمت بیرون باشد. افراد بااعتماد به نفس، پاهای خود را محکم روی زمین قرار می دهند.

آنگونه که باید دست دهید


درباره ی آشنایی با آداب خواستگاری چه می دانید؟


نوع دست دادن یکی از آداب مهم برای ارتباط برقرار کردن با دیگران بوده به همین دلیل لازم است آداب دست دادن را یاد بگیرید. در واقع می توان گفت دست دادن نوعی روش ارتباط برقرار کردن و یا سلام دادن با دیگران است.

آنگونه که باید دست دهید

هنگامی که به همکار، دوست و یا اقوام خود را ملاقات می کنید؛ برای دست دادن پیش قدم شوید. دست دادن شما باید به گونه ای باشد که فرد احساس کند که شما قصد سلام کردن داشته و می خواهید به او توجه کنید؛ پس محکم دست دهید.

بررسی آثار و فواید دوستی برای کودکان و بزرگسالان

همیشه آماده گفتگوی مثبت باشید

افرادی که اعتماد به نفس دارند، در گفتگو با دیگران توجه دیگران را به خود جلب می کنند. همیشه موضوعی جالب برای صحبت داشته باشید، اما بیشتر از آن به دیگران اجازه صحبت بدهید. وقتی بیش از حد صحبت کنید جذابیت خود را از دست می دهید. افرادی که بدون تفکر، هر آنچه به ذهن شان می رسد را بیان می کنند، باعث می شوند دیگران نتوانند آنها را جدی بگیرند. سنجیده و شمرده صحبت کنید. هیچ وقت فرد جذابی را در حال غیبت و بدگویی پشت سر دیگران نمی بینید. دیگران را به حال خود بگذارید.


این مقاله شاید جالب باشد: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


از ارتباط چشمی با افراد غافل نشوید

فراموش نکنید که هنگام ارتباط برقرار کردن با دیگران با آن ها تماس چشمی برقرار کنید، اگر در هنگام صحبت کردن به چشمان فرد مقابل نگاه کنید؛ او احساس مهم بودن کرده و در مقابل نیز به شما بیشتر احترام خواهد گذاشت.

برای داشتن اعتماد به نفس ، لبخند بزنید و صبور باشید

لبخند زدن بدون توجه به اینکه شما واقعا چه فکر یا احساسی دارید جسارت شما را بالا می برد. لبخند زدن در چشم دیگران شما را به یک فرد دوست داشتنی تبدیل می کند. افراد جذاب آرام هستند و به ندرت تحت تاثیر رفتار دیگران عکس العمل نشان می دهند.

برای داشتن اعتماد به نفس ، لبخند بزنید و صبور باشید

در مورد آنچه دیگران فکر می کنند نگران نباشید

افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند، اغلب در لحظه اکنون حضور ندارند و از خود سوالاتی مانند این را می پرسند: چرا من اعتماد به نفس ندارم؟ آیا کار من عاقلانه بود؟ دیگران درباره من چه فکری می کنند؟ آیا حرفی که زدم احمقانه بود؟ در حقیقت شما هیچ وقت نمی توانید پی ببرید که دیگران واقعا درباره شما چه فکری می کنند، به دنبال آن هم نباشید. به جای نگران بودن در این باره، خودتان باشید، هیچ چیز به این اندازه باعث اعتماد به نفس و جذابیت شما نمی شود.

چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟

بیشتر بخوانید: 10 اصل اساسی فرزند پروری موفق که باید بدانید


برای داشتن اعتماد به نفس ، گفتگوهای منفی درونی را کنار بگذارید

توجه داشته باشیدکه چه چیزهایی را در ذهن تان با خود تکرار می کنید. کلید کار این است که از خودتان خارج شوید و به این گفتگوی ذهنی از بیرون نگاه بیندازید. اگر فردی در کنار شما بگوید: من خیلی زشت، چاق و کند هستم؟ این طور نیست؟ درباره او ناخودآگاه چه فکر می کنید؟ پس چرا به خودتان اجازه می دهید درگیر این افکار شوید که تنها ساخته ذهن شما است. همیشه در قالب شخص دیگری به افکارتان نگاه کنید، تا تحت تاثیر آنها قرار نگیرید.

از کلمات «هوم»، «مثلا» و مانند آنها کمتر استفاده کنید

معمولا هنگامی که فرد در حال صحبت کردن است، مخاطبان میزان اعتماد به نفس او را ارزیابی می کنند. بنابراین باید از لحن گفتار و رفتارتان آگاه باشید و کلماتی را به کار ببرید که بر دیگران تأثیرگذار باشد. کلماتی مانند «هوم»، «مثلا»، «راستش را بخواهید» و مانند آنها نشان می دهند که به گفته هایتان اطمینان چندانی ندارید.
سعی کنید هنگام صحبت کردن ماهیچه های شکم تان را منقبض کنید و با صدای آرام ولی مطمئن حرف بزنید. با این کار، جسارت خود را حفظ خواهید کرد. با صدای رسا و مطمئن صحبت کردن به معنای داد زدن نیست. فن بیان را بیشتر تمرین کنید. به جای بازی کردن با کلمات، سعی کنید دقیق و سرراست صحبت کنید. به لحن خود انعطاف بدهید و در عین حال با جدیت رفتار کنید.

از اشتباهات تان درس بگیرید بدون اینکه در آنها بمانید

اینکه چگونه اشتباهات تان را مدیریت می کنید بسیار مهم است. افرادی که اعتماد به نفس دارند می دانند “هیچ کس کامل و بی نقص نیست” و اگر شما دچار مشکلی شدید این پایان جهان نیست. خود را سرزنش نکنید. از خودتان بپرسید: این اشتباه در سه ماه آینده تا چه اندازه برایم مهم خواهد بود؟

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل


برای داشتن اعتماد به نفس ، در جمع صحبت کنید

اگر این کار را در حال حاضر در توان خود نمی بینید، به دنبال فرصت های کوچکی باشید تا این مهارت را در خود پرورش دهید. قبل از اینکه در یک جمع غریبه صحبت کنید، روبروی آینه یا مقابل یک دوست یا اعضاء خانواده این کار را تمرین کنید. شاید همین کار هم برای شما سخت باشد، اما به مرور ساده تر خواهد شد. هر برخوردی که با دیگران دارید بر تجربه شما می افزاید.

برای داشتن اعتماد به نفس ، در جمع صحبت کنید

زندگی خودتان را در الویت قرار دهید

اجازه ندهید که نظرات دیگران بر زندگی شما اثر بگذارد. کنترل زندگی تان را در اختیار دیگران قرار ندهید. مهم ترین نکته برای اعتماد به نفس این است که برای خودتان زندگی کنید.

نتیجه گیری


بیشتر بخوانید: بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل چیست؟


رعایت راهکارهای نام برده شده در زندگی سبب خواهد شد که حتی در مجلسی اعتماد به نفس خود را از دست دادید، باز هم با اعتماد به نفس به نظر برسید. تنها دغدغه برخی از رهبران که کمبود اعتماد به نفس دارند، تنها عدم نمایان شدن حس آن ها می باشد. بنابراین با رعایت و پیاده سازی راهکارهای گفته شده می توانید حس کمبود اعتماد به نفس خود را پنهان کرده و دیگران شما را به عنوان یک فرد جسور تلقی کنند که نمایانگر یک رهبر موفق است. ممکن است تا به حال فکر کرده باشید که داشتن اعتماد به نفس تنها سبب موفقیت شغلی خواهد شد؛ اما اینطور نیست.

سخن پایانی

شما در این مقاله با اعتماد به نفس آشنا شدید.همچنین از روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/lywPHAhttps://tinyurl.com/yc8z9cbv
https://zi0.ir/oVHrthttps://cutt.ly/fSqAhuX
https://is.gd/kfW87Hhttps://b2n.ir/x06163

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا