نوجوانی

مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل

نوجوانی دوره بسیار حساسی از زندگی هر فرد است، دورانی پر از نوسانات خلقی، احساسی و تحولات جسمی، احتمالا چندان به یاد ندارید که خودتان در دوره نوجوانی چه تغییراتی داشته‌اید؛ به همین دلیل است که درک کاملی از حالات فرزندتان ندارید و برای شما عجیب و کلافه‌کننده است! اما باید بدانید که این دوره برای تمام نوجوان‌ های دیگر دنیا با فراز و نشیب‌های زیادی طی همراه است و مسلما نقش والدین در این دوران بسیار پررنگ و حیاتی است.

تحولات افراد در دوران نوجوانی

در دوران نوجوانی پر‌التهاب‌ترین تحولات جسمی و روحی رخ می‌دهد. برای حل مشکلات نوجوانان، ابتدا باید به خوبی آن‌ها را بشناسید و با تغییرات روحی و جسمی‌شان آشنا باشید.

تحولات افراد در دوران نوجوانی

مهم‌ترین تغییرات دوران نوجوانی

1- تغییرات جسمی در دوران نوجوانی

در این دوره رشد بدن شامل عضلات و استخوان‌ها تکمیل می‌شود، اشتها افزایش پیدا می‌کند، تن صدا تغییر می‌کند و قد به حداکثر رشد می‌رسد.

همچنین پسرها شاهد رشد مو در ناحیه پشت‌لب، صورت، اندام تناسلی و زیربغل‌ها هستند.

2- تغییرات روحی در دوران نوجوانی

دوران نوجوانی، آغاز تغییرات روحی برای پا گذاشتن به بزرگسالی است، برخی تغییرات روحی که در نوجوانی تجربه می‌شود را در ادامه خواهیم گفت:

افراد در دوره نوجوانی:

 • زود عصبانی می‌شوند.
 • زود گریه می‌کنند.
 • احساس غرور در آن‌ها پررنگ‌تر می‌شود.
 • تمایل به استقلال دارند .
 • تمایل به پذیرش مسئولیت و بیرون آمدن از دوره کودکی دارند.
 • بین شیطنت‌های کودکی و پختگی بزرگسالی دچار دوگانگی می‌شوند.
 • سعی می‌کنند صاحب‌نظر شوند.
 • در مقابل عقاید و نظریه‌های بزرگسالان قدعلم می‌کنند.
 • تمایل به حضور بیشتر در جامعه دارند.
 • میل دارند با دوستانشان وقت بگذرانند.
 • در منزل تمایل به تنهایی دارند.
 • سعی می‎‌کنند در گروه‌های هواداری قرار بگیرند (هواداران سبک موسیقی خاص، تیم فوتبال خاص یا…)
 • نیاز به محبت دارند.
 • نیاز به حس ارزشمندی و موفقیت دارند.
دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟

3- تغییرات عاطفی دوران نوجوانی

در آغاز نوجوانی، میل به دوست داشته شدن و پذیرفته شدن در نوجوان افزایش پیدا می‌کند؛ او متوجه جذابیت جنس خود می‌شود و سعی می‌کند توجه بیشتری جلب کند. به همین دلیل در این سن، نوجوانان زمان بیشتری را برای ظاهر خود می‌گذارند.

 تغییرات عاطفی

همزمان با تغییرات عاطفی، ممکن است احساس گناه در نوجوان پیدا شود که بسیار آسیب‌زاست؛ چرا که او امروز میل دارد تابو‌هایی که در سال‌های قبل برایش ساخته شده را تجربه کند و بابت این میل، خودش را سرزنش می‌کند.

4- تغییرات جنسی دوران نوجوانی

دوران نوجوانی تغییرات هورمونی و تکمیل فرایند رشد جنسی، موجب پیدایش میل جنسی می‌شود. با تغییرات جنسی نیز ممکن است نوجوان به علت تمایلات خود احساس گناه کند.

5- مشکلات نوجوانان

در پی بروز این تغییرات، مشکلاتی نیز به وجود می‌آید که ممکن است فرزند دلبند شما با آن مواجه شود و یا شما در ارتباط با نوجوان خود به مشکل بخورید.


برای مطالعه بیشتر: بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل چیست؟


مهم‌ترین مشکلات نوجوانان و راه حل آن

احساس منفی نسب به خود

در این دوره ممکن است نوجوانتان نسبت به ظاهر خود حساس‌تر شود. حس کند زیبا نیست یا اندام غیر‌متناسبی دارد.

• راه‌ حل احساس منفی نوجوان نسبت به خود
والدین نقش پررنگی در ایجاد اعتماد به نفس فرزندان دارند؛ از فرزندتان تمجید کنید و سعی داشته باشید منتقل‌کننده حس مثبت نسبت به او باشید.

2- ترس و نگرانی از پذیرش مسئولیت و شکست

در این دوره فرزند شما میل دارد مسئولیت‌های مختلفی بگیرد و خود را اثبات کند؛ اما با بی‌اعتمادی شما، دچار ترس از مسئولیت و ترس از شکست می‌شود. شما باید بپذیرید که فرزندتان پا به دوره جدیدی گذاشته و باید تجربیات جدیدی هم به دست بیاورد.

ترس و نگرانی از پذیرش مسئولیت و شکست

• راه‌ حل احساس ترس و نگرانی نوجوان
به فرزندتان مسئولیت بدهید. به او یادآوری کنید که به توانایی‌هایش ایمان دارید؛ اما حتی اگر در اجرای آن مسئولیت، تاخیری افتاد (از واژه شکست استفاده نکنید) همچنان کنارش هستید تا با کمک او، موانع را از سر راه بردارید.

بررسی آثار و فواید دوستی برای کودکان و بزرگسالان

3- مشکلات تحصیلی

در این دوره به دلیل بعضی تحولات، تمرکز نوجوان از درس برداشته می‌شود و ممکن است شاهد افت تحصیلی وی باشید. همچنین به دلیل بدخلقی احتمالی، ممکن است با برخی معلمان نیز به مشکل بخورد و از درس فاصله بگیرد.

• حل مشکلات درسی نوجوانان
در چنین شرایطی باید در فرزند نوجوان خود، انگیزه پیشرفت تحصیلی ایجاد کنید. او را تشویق کنید که هدفی را معین و برای رسیدن به آن تلاش کند، با معلمان او صحبت کنید.

4- رابطه زیاد با دوستان

در این سن، نوجوان علاقه دارد در گروه‌های دوستانه قرار بگیرد و بیشتر وقتش را با دوستانش بگذراند، اما این نگرانی برای والدین وجود دارد که این دوستان چه خطراتی می‌توانند ایجاد کنند و چطور باید با نوجوانی که علاقه دارد تمام وقتش را با دوستانش بگذارند برخورد کنند.

رابطه زیاد با دوستان در نوجوانی

• حل مشکل رابطه زیاد با دوستان
ابتدا باید درک کنید که محیط دوستانه برای فرزند شما، محیط امن‌تری است؛ چون وقتش را با همسالانش می‌گذارند، کسانی که درکش می‌کنند، به دردودل‌هایش گوش می‌دهند، دوستش دارند و کنار هم شاد هستند و به قولی جوانی می‌کنند!

گام اول: نباید وقت گذرانی با دوستان را ممنوع کنید، اما باید نسبت به زمانی که فرزندتان در کنار دوستانش است، محدودیت قائل شوید و طبق قانون و برنامه‌ خاصی رفت‌و‌آمد شود.

گام دوم: باید سعی کنید محیط خانواده و مهمانی‌های خانوادگی را برای فرزندتان امن کنید. طبیعتا وقتی به او خوش بگذرد، میل بیشتری برای گذراندن وقت با خانواده دارد.

گام سوم: فرزندتان را آگاه کنید که دوستان خوب چه ویژگی‌هایی دارند و از او بخواهید نسبت به دوستانش حساس باشد و کسی را برای دوستی انتخاب کند که برای او دوست فوق‌العاده‌ای باشد.

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

5- اعتیاد به دخانیت و مواد مخدر در نوجوانی

در این سن، اغلب نوجوانان مایلند چیزهایی که را که دست بزرگسالان دیده‌اند و برایشان تازگی دارد را امتحان کنند،. متاسفانه مصرف سیگار، قلیان و مخدر، در این برهه نوجوان شما را تهدید می‌کند.

• حل مشکل اعتیاد به دخانیت و مواد مخدر در نوجوان
بهتر است نوجوان را با اعتیاد و تبعات سنگین آن آشنا کنید. فیلم‌های مرتبط با اعتیاد را با مشورت یک مشاور، انتخاب و همراه با فرزندتان تماشا کنید. نباید فرصت دهید مواد اعتیادآور در ذهن فرزندتان تصویر کاذب مثبت پیدا کند.

6- ارتباط با جنس مخالف در نوجوانی

در این دوره، نیازهای عاطفی، نوجوان را تشویق می‌کند که با جنس مخالف، ارتباط برقرار کند و دوست‌دختر یا دوست‌پسر بگیرد. حتی ممکن است با شنیدن این مسائل از سمت دوستانش حس کند که راه پذیرفته‌شدن در جمع آن‌ها و اثبات صمیمیت و همراهی، داشتن دوستی از جنس مخالف است.

 ارتباط با جنس مخالف در نوجوانی

• راه حل ارتباط با جنس مخالف در نوجوانان
به او یادآور شوید که علاقه‌اش را درک می‌کنید؛ اما در این سن، این علاقه‌ها باعث اخلال در تحصیل و رسیدن به اهدافش می‌شود. همچنین او را از خطراتی که ممکن است در این مسیر، روح و جسمش را تهدید کند آگاه کنید.

نکات مهم برای حل مشکلات نوجوانی

 1. برای فرزندتان مثل یک دوست باشید.
 2. به نوجوانتان انگیزه دهید و یادآوری کنید که به او اعتماد و ایمان دارید و می‌دانید که ناامیدتان نخواهد کرد.
 3. به فرزندتان بگویید که در هرشرایطی می‌تواند برای کمک به حل مشکلاتش روی شما حساب کند و مطمئنش کنید که سرزنشش نمی‌کنید تا اگر مسیر خطایی را انتخاب کرد، بتواند سریعا برگردد و از شما کمک بگیرد.
 4. هرگز با نوجوان مثل یک بازپرس رفتار نکنید؛ سعی کنید به جای بازجویی، صحبتتان را با جملات محبت‌آمیز شروع کنید؛ مثل:
 • خب عزیزم، امروز چطور گذاشت؟
 • آیا روز خوبی داشتی؟
 • دوست‌دارم با دوستانت آشنا شوم، کمی از آن‌ها برایم می‌گویی؟
 1. با فرزندتان در مورد علاقمندی‌هایش صحبت کنید؛ تیم فوتبال یا فیلم مورد‌علاقه یا… می‌تواند بهانه خوبی برای نزدیک‌تر شدن شما به یکدیگر باشد.
روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم

سخن پایانی

شما در این مقاله بامشکلات دوران نوجوانی آشنا شدید.همچنین از راه حل های آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/rUgHHAhttps://tinyurl.com/2pvv5urv
https://zi0.ir/AN7WRhttps://cutt.ly/3PBHSit
https://4hd.ir/HDDfhhttps://b2n.ir/p39819

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا