آموزش کودکان

بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل چیست؟

بسیاری از والدین علاقمند هستند که از همان سنین پایین کودکی آموزش موسیقی را برای فرزندانشان شروع کنند. با این وجود سوالات فراوانی ذهن این والدین را درگیر می کند. بهترین روش های آموزش موسیقی به کودکان و درباره فواید یادگیری موسیقی در سنین کودکی و بهترین روش های آموزش موسیقی به کودکان می پردازیم. اشاره ای هم به بهترین سن شروع آموزش موسیقی به کودکان و بهترین ساز ها برای شروع یادگیری موسیقی در کودکان خواهیم داشت.

ضرورت آموزش موسیقی به کودکان چیست؟

یادگیری هر چیزی از هنر گرفته تا ریاضیات فواید خاص خودش را دارد. پژوهش ها بار ها و بار ها ثابت کرده اند که یادگیری موسیقی از سنین کودکی، روی افزایش هوش و IQ و توانایی های ذهنی کودکان تاثیر بسزایی دارد. کودکانی که از سنین پایین یادگیری موسیقی را شروع می کنند در مدرسه عملکرد بهتری دارند، از رشد ذهنی و شناختی سریع تری برخوردار هستند و توانایی برقراری روابط اجتماعی در آن ها قوی تر است.

بنابراین می توان با اطمینان گفت که کلاس موسیقی نه تنها هدر دادن وقت و هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری بلند مدت برای آینده فرزندتان به حساب می آید.

بهترین سن شروع آموزش موسیقی به کودکان

به طور کلی توصیه می شود که کودکان یادگیری موسیقی را از سنین 6 سالگی شروع کنند. البته این سن بسته به ساز متغیر است. باید توجه داشته باشید که کودک باید توانایی نواختن و نگه داشتن ساز را داشته باشد. مثلا برای یادگیری ویولن کودک باید بتواند ساز را نگه دارد و بنوازد. یا انگشت های کودک باید به حدی رشد کرده باشد که توانایی فشار دادن کلاویه های پیانو را به دست آورده باشد.

بهترین سن شروع آموزش موسیقی به کودکان

همچنین باید کودک از نظر ذهنی به حدی از رشد رسیده باشد که بتواند مفاهیم موسیقی و نماد ها را درک کند. توانایی حفظ تمرکز و توجه به مدت حدود بیست دقیقه روی یک موضوع نیز از جمله عوامل مهمی است که آمادگی فرزند شما را برای شروع یادگیری موسیقی نشان می دهد.

عوارض و خطرات بازی کردن کودک با لوازم آرایشی

در ادامه بهترین سن شروع موسیقی را به تفکیک ساز های مختلف برای کودکان توضیح می دهیم:

بهترین سن شروع یادگیری پیانو در کودکان

معمولا برای شروع یادگیری پیانو سن 4 تا 5 سالگی مناسب است البته جثه و توانایی های ذهنی کودک باید توسط مدرس بررسی شود. اساتید آموزش پیانو کودک با انجام یک سری تست ها و بررسی ها می توانند مشخص کنند که آیا فرزند شما آماده یادگیری پیانو شدهاست یا هنوز باید صبر کنید.

بهترین سن شروع یادگیری پیانو

بهترین سن شروع یادگیری گیتار در کودکان

بهترین سن برای شروع آموزش گیتار به کودکان سن 7 تا 9 سالگی است. البته همانطور که گفتیم این اعداد به صورت میانگین هستند و خود کودک باید توسط اساتید ارزیابی شود.

بهترین سن شروع یادگیری موسیقی ساکسیفون به کودکان

برای شروع آموزش ساکسیفون در کودکان سن 7 تا 8 سالگی مناسب است.

بهترین سن شروع یادگیری ویولن در کودکان

آموزش ویولن را می توانید از سنین 4 تا 5 سالگی برای کودکان شروع کنید.

بهترین سن شروع یادگیری دف در کودکان

بهتر است آموزش دف نوازی از سن 9 سالگی شروع شود. چرا که در این سن کودک از نظر جسمانی به اندازه ای رشد کرده است که توانایی در دست گرفتن ساز و نوازندگی را دارد.

بهترین سن شروع یادگیری سازدهنی در کودکان

هارمونیکا یکی از ساز های پرطرفدار برای شروع موسیقی در کودکان است. به علت سبک بودن و راحت بودن قابلیت حمل و نقل، این ساز برای کودکان سنین پایین مناسب بوده و یادگیری آن آسان است.

 شروع یادگیری سازدهنی

هارمونیکای اسباب بازی برای کودکان سنین 3 به بالا در بازار وجود دارد. از این سازدهنی ها می توانید برای آشنا کردن و علاقمند ساختن کودک با سازدهنی استفاده کنید. آموزش سازدهنی به صورت جدی را می توانید از حدود 6 تا 7 سالگی شروع کنید.

بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان

بهترین متد های آموزش موسیقی به کودک

کلاس های آموزش موسیقی به کودک در دو شکل کلاس های گروهی و انفرادی برگزار می شود. معمولا شیوه برگزاری کلاس تا حد زیادی به شخصیت خود کودک بستگی دارد.

در کلاس های آنلاین موسیقی کودک می تواند از طریق ارتباط زنده تصویری با استاد موسیقی در ارتباط باشد و همه مباحث را به صورت آنلاین یاد بگیرد. والدین هم می توانند همراه با کودک سر کلاس ها حاضر شوند.

به طور کلی نکاتی که باید حتما در آموزش موسیقی به کودکان مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  • آموزش با زبانی ساده و ابتدایی
  • ایجاد علاقه و انگیزه از طریق جایزه، تشویق و بازی
  • آموزش اصولی موسیقی به صورتی که کودک بتواند درک درستی از موسیقی را به دست آورد.
  • کلاس گروهی آموزش موسیقی به کودک

کلاس های گروهی آموزش موسیقی به کودکان معمولا به صورت بازی های گروهی یا آوازخوانی گروهی برگزار می شود. این کلاس ها برای کودکان بسیار جذاب و سرگرم کننده است. در بعضی از این کلاس ها والدین هم می توانند حضور داشته باشند و با کودکان همکاری کنند.

کلاس انفرادی آموزش موسیقی به کودک

در بعضی موارد با توجه به سن یا شخصیت کودک کلاس های انفرادی مفید تر واقع می شوند. البته در کلاس های خصوصی آموزشی هم باید آموزش ها در قالب بازی و آوازخوانی به کودک منتقل شود. والدین نیز می توانند در کلاس ها حضور داشته باشند و فرزندشان را همراهی کنند.

کلاس انفرادی آموزش موسیقی به کودک

کلاس آنلاین آموزش موسیقی به کودک

کلاس های آنلاین به ویژه برای والدین پرمشغله یا افرادی که به دلیل سکونت در شهرستان یا خارج از کشور به اساتید و کلاس های موسیقی مناسب فرزندشان دسترسی ندارند روش مناسبی است.معمولا توصیه می شود والدین در کلاس آنلاین همراه فرزندشان باشند و او را همراهی کنند.

آموزش الفبا به کودکان + چند بازی جذاب برای پیش دبستانی‌ها

بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل

روش های زیادی برای آموزش موسیقی به کودکان در منزل وجود دارد. بعضی از والدین می توانند خودشان تجربیات و دانشی که در حوزه موسیقی دارند را به فرزندشان انتقال دهند. پکیج های ویدیویی یا نرم افزار های آموزشی زیادی هم برای آموزش موسیقی به کودک وجود دارد.

آموزش اشتباه موسیقی به کودکان باعث چه می شود؟

آموزش اشتباه نه تنها با شکل گیری عادات غلط از همان ابتدای یادگیری همراه است بلکه می تواند علاقه کودک به موسیقی را برای همیشه از بین ببرد.

آموزش اشتباه موسیقی به کودکان

فیلم ها و نرم افزار های آموزش موسیقی نیز نمی توانند کودک را از سطح خاصی بالاتر ببرند و چون امکان نظارت بر پیشرفت و یادگیری کودک وجود ندارد، با خطر یادگیری اشتباه و غیراصولی همراه هستند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل آشنا شدید.همچنین از روش های آموزشی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/XuIFHAhttps://tinyurl.com/2w48ese9
https://zi0.ir/CyvBwhttps://cutt.ly/FPS4DNU
https://4hd.ir/12AP4https://b2n.ir/z30331

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا