آموزش کودکان

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان : تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌های کودکان از همان زمان جوانه زدن نخستین دندان موضوعی است که بارها بر آن تاکید شده است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. با این حال برخی کودکان به اقتضای روحیه کودکانه و لجباز خود در برابر مسواک زدن به حدی مقاومت می‌کنند که والدین را خسته و کلافه می‌کند. فرزند دلبندتان در هر سنی که باشد، نوزادی، خردسالی یا نوجوانی، شما به عنوان مادر یا پدر وظیفه دارید ابتدا خود با آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان آگاه شوید و سپس شیوه صحیح را به فرزندتان آموزش دهید تا همواره شاهد لبخند درخشان‌اش باشید.


برای مطالعه بیشتر: دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟


مسواک زدن در کودکی

آشنایی با شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و نهادینه شدن این عادت‌های سالم و ضروری از همان بدو کودکی و شروع مراجعه منظم و دوره‌ای به دندانپزشک پیش از سن یک سالگی سلامت دهان و دندان کودک را تضمین می‌کند.

مسواک زدن در کودکی

روش تمیز کردن دندان‌های کودکان

اجازه دهید فرزندتان خودش نیز دندان‌هایش را مسواک بزند.

برخی کودکان دوست دارند در هر کاری استقلال داشته باشند. حس قدرت طلبی آنها را سرکوب نکنید، مسواک زدن را نوبتی کنید، اجازه دهید اول خودش مسواک بزند و بعد خودتان کار را به طرز صحیح به اتمام برسانید یا بالعکس اول خودتان مسواک بزنید.


بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان


دندان‌های همدیگر را مسواک بزنید.

مسواک را به دست فرزندتان بدهید و شیوه صحیح آن را به وی آموزش دهید. سپس بگذارید اول او دندان‌های شما را مسواک بزند، بعد خودتان دندان‌های فرشته کوچکتان را به خوبی مسواک بزنید.

دندان‌های همدیگر را مسواک بزنید.

از نخ دندان‌های رنگی مخصوص کودکان استفاده کنید.

نخ دندان کشیدن بسیار مهم است و از هر سنی که شروع شود دیر نیست. از نخ دندان‌های رنگی در شکل‌های متنوع و جالب استفاده کنید.

معرفی ۵ اپلیکیشن برتر زبان برای کودکان مخصوص آیفون و اندروید

این مقاله شاید جالب باشد: جفت جنین چیست و چه کارهایی برای جنین انجام می‌دهد؟


به فرزندتان هشدار دهید که در صورت مسواک نزدن چه اتفاقی رخ خواهد داد.

توضیح دهید که اگر دندان‌ها به طور منظم تمیز نشود، کثیف و زرد خواهد شد. تصور زرد شدن دندان‌ها آن‌قدر برای کودک ناخوشایند است که عزم آنها را برای مسواک زدن جزم می‌کند. همچنین می‌توانید عکس‌هایی از دندان‌های خراب را به فرزندتان نشان دهید. البته به خاطر داشته باشید که نباید زیاده‌روی کنید و فرزندتان را از دریل و آمپول دندانپزشکی بترسانید.

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

مسواک زدن را مفرح کنید.

به فرزندتان نشان دهید که حین رقصیدن و بازی کردن و شکلک درآوردن هم می‌توان مسواک زد. با هم به آیینه نگاه کنید، بخندید و شکلک درآورید.


درباره ی آشنایی با آداب خواستگاری چه می دانید؟


دندان‌های کودک را نگاه کنید و هر چه می‌بینید بگویید.

برای این که فرزندتان اهمیت مسواک زدن را درک کند، از او بخواهید دهان‌اش را کامل باز کند و دندان‌هایش را نشان‌تان دهد. اگر کارش ایرادی داشت یا دندان‌ها را خوب تمیز نکرده بود، حتماً تذکر دهید.

دندان‌های کودک را نگاه کنید و هر چه می‌بینید بگویید.

سعی کنید دندان‌های فرزندتان را هنگام خوابیدن مسواک بزنید.

گاهی فرزندتان علی‌رغم تمام تلاش‌های شما از مسواک زدن سر باز می‌زند. برخی دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در چنین شرایطی دندان‌ها را هنگام خواب بودن کودک تمیز کنید.بدیهی است این روش فقط برای کودکانی جواب می‌دهد که خواب سنگین دارند.

بگذارید فرزندتان مسواک‌اش را خودش انتخاب کند.

مسواک‌های متنوعی در رنگ‌ها، اندازه‌ها، شکل‌ها و شخصیت‌های کارتونی گوناگونی وجود دارد که انتخاب از بین آنها می‌تواند برای کودکان لذت‌بخش باشد. بسیاری از کودکان نیز مسواک برقی را دوست دارند.

علل و عوامل مدگرایی در کودکان و نوجوانان

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


فرزندتان را با خودتان به دندانپزشکی ببرید.

اگر فرزندتان آن‌قدر بزرگ شده است که بتواند در جلسات جرم‌گیری با شما بیاید، حتماً او را همراه خودتان به دندانپزشکی ببرید و از دندانپزشک خواهش کنید تا در مورد اهمیت تمیز نگه داشتن دندان‌ها با او صحبت کند. مشاهده جرم‌گیری بدون شک تجربه آموزنده‌ای خواهد بود.

مسواک زدن کودکان

برای آموزش بهداشت دهان و دندان آزمایش تخم مرغ را انجام دهید.

این آزمایش واقعاً جالب است و از یک سو تاثیر قهوه و نوشابه بر دندان‌ها و از سوی دیگر تاثیر مسواک زدن بر تمیز نگه داشتن دندان‌ها و محافظت از آنها را به او نشان می‌دهد.

روش صحیح کشیدن نخ دندان

چنانچه نخ دندان به درستی کشیده شود، پلاک و ذرات غذا را از محل‌های دور از دسترس مسواک، یعنی زیر خط لثه و بین دندان‌ها، خارج می‌کند.

  • حدود ۱۸ اینچ از نخ دندان جدا کنید و بخش اعظم آن را دور دو انگشت میانی به گونه‌ای بپیچید که یک تا دو اینچ از نخ دندان صاف بین انگشت‌ها باقی بماند.
  • نخ دندان را سفت و محکم بین انگشت‌های اشاره و شست نگه دارید و آن را با ملایمت بین دندان‌ها رو به بالا و پایین بلغزانید.

بیشتر بخوانید: 10 اصل اساسی فرزند پروری موفق که باید بدانید


  • نخ دندان را دور هر دندان محکم به شکل حرف C بیاندازید و با حرکت‌های فشاری ـ کششی رو به جلو و عقب و بالا و پایین در هر طرف دندان بلغزانید.
  • نخ دندان را به آرامی به صورت منحنی شکل اطراف پایه هر دندان بیاندازید و مطمئن شوید که زیر خط لثه را تمیز می‌کند.
بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان

برای هر دندان از قسمت‌های تمیز نخ دندان استفاده کنید.

روش صحیح کشیدن نخ دندان

نوع نخ دندان مناسب

می‌توانید یک از دو نوع نخ دندان زیر را انتخاب کنید:


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل


  • نخ دندان نایلونی یا مولتی فیلامان (چند رشته‌ای): نخ دندان نایلونی به دو صورت موم‌دار یا بدون موم و در طعم‌های مختلف قابل تهیه است.
  • نخ دندان تفلونی (PTFE) مونوفیلامان یا تک رشته‌ای: هر چند نخ دندان تفلونی تک رشته‌ای گران‌تر است، اما راحت‌تر بین دندان‌ها، حتی به هم چسبیده‌ترین آنها می‌رود و واقعاً محکم و مقاوم است.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان آشنا شدید.همچنین از روش های صحیح مسواک زدن و نخ کشیدن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://cutt.ly/aA1H6xIhttps://tinyurl.com/yafbzd4h
https://b2n.ir/u37953http://tny.im/rzE
https://zi0.ir/JIivuhttps://u.to/DPgNHA

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا