آموزش کودکان

آموزش راحت حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص

اگر فرزند شما در سال های اول و دوم ابتدایی در یادگیری حروف الفبا و دروس فارسی دچار مشکل شد، باید از راه و روش هایی استفاده کنید که بتواند او را در این زمینه تقویت کنید. البته بهتر است همه خانواده ها در حد توانایی خود قبل از ورود کودکان به مدرسه، یک سری از نکات آموزشی، در مورد یادگیری حروف الفبا را به کودکان بیاموزند.


برای مطالعه بیشتر: 8 روش موثر برای فرزند پروری که والدین باید بدانند


در این بخش از نمناک شما را با شیوه های مناسب در زمینه آموزش حروف الفبا به کودکان سال های اول و دوم دبستان آشنا می کنیم. یکی از راه های خوب برای تقویت درسی کودکان مقطع ابتدایی، بازی با حروف الفباست که البته اصولی دارد که خواهید خواند. در این بخش از نمناک شما را با چند روش آموزش جالب حروف الفبا از راه بازی آشنا میکنیم.

آموزش حروف الفبا از راه لمس کردن

عموما در آموزش ها، از حواس بینایی و شنوایی استفاده می شودکه این نوع آموزش را آموزش سمعی و بصری می نامند ولی برای آموزش عمیق تر بهتر است از حس لامسه هم استفاده کرد.در این آموزش لازم است حروف الفبا را از جسم جامدی مثل چوب یا نایلون به شکل های مختلف بسازیم.

آموزش حروف الفبا از راه لمس کردن

بعد چشم بچه ها را ببندیم و یکی از حروف را به دست آنها بدهیم و از کودک بخواهیم پس از لمس کردن جسم، نام آن حرف الفبا را به همراه نوع آن، و اینکه آخر یا غیر آخر است بگوید.

و یا میتوان حروف را به صورت وارونه به دست کودک داد و تعدادی نقطه در اختیارش بگذاریم تا با استفاده از نقطه ها، حرف «س» را «ش» و یا حرف «ب» را «پ» کند.

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم


هرچند این نوع آموزش برای نابینایان نقش اساسی دارد. ولی آموزش از طریق لمس برای کودکان سالم هم نقش تفریح و تنوع در آموزش و تمرین را می تواند داشته باشد.

بازی روش جدا کردن کلمات

یکی از اهدافی است که معلمان درصدد آموزش آن به دانش آموزان هستند، شناخت اجزای یک کلمه، است.

برای این آموزش از کودکتان بخواهید در منزل، کلمات جدید را روی کارت های کوچکی بنویسد، سپس هر یک از حروف آن را با قیچی جدا کنند.
سپس به آنها کمک کنید تا اجزای جدا شده کلمات را خوب بررسی کنند و با در کنار هم قرار دادن آنها ، مجددا کلمه مورد نظر را بسازند.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان


بازی جعبه شن

بازی با جعبه شن، روشی دیگر برای رفع مشکلات املایی و تقویت مهارت دیداری دانش آموزان است. اگر حیاط منزل شما، بزرگ است، می توانید مقداری شن و ماسه در گوشه ای از حیاط خانه بریزید، بعد یک کلمه بنویسید و از کودکتان بخواهید با راه رفتن روی شن ها، آن کلمه را بنویسند.

بازی جعبه شن

به این ترتیب کودک می توانند رد پای خود را روی شن ها ببینند و علاوه بر مقایسه کلمه نوشته شده، دقت کند که آیا نوشته او درست است یا نه!

بازی جمع آوری حروف الفبا اول

برای این کار 32کارت حروف الفبا را در یک کیسه قرار دهید و از کودکان بخواهید هر کدام یک حرف از داخل کیسه بردارند و آن را با حرف اول چیزی یا شیئی که در اطراف وجود دارد مطابقت دهد و آن را با صدای بلند بگویید و کارت را نزد خود نگه دارد. ولی اگر احیانا چیزی به ذهنش نرسید و یا پیدا نکرد باید آن حرف را به داخل کیسه برگرداند.

ارتباط دوستانه یکی از رفتارهای اجتماعی

درباره ی دوران نوجوانی چگونه می گذرد چه می دانید؟


بازیکنی هم که بعد از خالی شدن کیسه بیشترین حرف را جمع آوری کرد به عنوان برنده انتخاب میشود.

بازی با چه حرفی تمام شد

برای انجام این بازی، یک سری کارت های عکسدار استفاده کنید، و به جای نوشتن اسم کامل آن شیئی، سه حرف آن را با کمی فاصله از هم، به طوری که حرف آخر آن شیئی کلمه آخر باشد بنویسید.
از کوکتان بخواهید تا حرف آخر هر عکس را با صدای درست بخواند .سعی کنید از عکس هایی استفاده کنید که حرف آنها به یک حرف با صدا ختم شود مانند کلاه، سگ، کت و از کلماتی مانند نرده و سینی که برای تلفظ آن دو حرف بی صدا نیاز است، استفاده نکنید.


بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان


بازی طراحی پوستر یک حرف

روی یک کاغذ رنگی یک حرف بنویسید و یک مجله یا روزنامه هم در اختیار کودکتان قرار دهید و از فرزندتان بخواهید تا با قیچی کلماتی را که با ان حرف نوشته شده است ببرد .بعد از او بخواهید تا با این حروف بریده شده یک پوستر بسازد.

بازی طراحی پوستر یک حرف

بازی سوپر مارکت

برای این بازی نیاز به 3سبد خرید دارد. و باید روی هر سبد، یک حرف بنویسید، بعد مقداری از وسایلی که با آن3 حرف شروع می شوند را کنار هم قرار دهید و وانمود کنید که با فرزندتان به خرید می روید حال از او بخواهید تا وسایل را طبق حرف اول شان داخل سبد مورد نظر بگذارید.

حقوق کودکان در ایران و جهان

این مقاله شاید جالب باشد: جفت جنین چیست و چه کارهایی برای جنین انجام می‌دهد؟


بازی معمای خط ها

سه حرف پلاستیکی را روی سه کارت بگذارید. و دور ان را با مداد خط بکشید. حالا کارت ها و حروف را جداگانه در اختیار فرزندتان قرار دهید و از او بخواهید هر حرف را در مناسب جایش قرار دهد.

بازی ساختن حروف الفبا با سیم

بازی با سیم برای تقویت مهارت حرف نویسی کودکان استفاده می شود. خم کردن سیم های رنگی، نرم و پوشش دار و ساختن شکل های مختلف برای کودک لذت بخش است. هنگامی هم که بازی تمام شد سیم ها را صاف کند.

بازی ساختن حروف الفبا  با سیم

آموزش حروف الفبا از طریق جعبه حروف

در این جعبه، در خانه های مخصوص از هر حرف الفبا تعداد لازم چیده شده است. مثلا از حرف «م » آخر یک عدد و از شکل غیر آخر «م » یک عدد با رنگ سیاه و از هر کدام آنها 5عدد با رنگ قرمز موجود است.


این محتوای مفید را مطالعه کنید: آشنایی با آداب خواستگاری


همچنین به همراه این جعبه یک صفحه مقوایی خط کشی شده با ابعاد 20*30 سانتی متری وجود دارد. روش بازی به این شکل است که ابتدا کلمه ای را مثل «بادام » را دیکته می کنیم.

سعی کنید به او آموزش دهید که کلمات را در اخر در جدول الفبا و به ترتیب بچیند.
این کار باعث میشود کودک بعدها بتواند از کتاب لغت استفاده کند.

آموزش تصویری حروف الفبای فارسی با پازل و جورچین

استفاده از پازل ها و جورچین ها یکی دیگر از بهترین روش ها برای برای آموزش حروف الفبا به کودکان است. حتی میتوان از کودک خواست که حرفی را که از او میخواهید. در بین کلمات پیدا کند و به شما بدهد.

معرفی برترین اپلیکیشن های زبان برای کودکان با ویژگی ها و امکانات آنها

آموزش حروف الفبا به کودکان با خواندن شعر

یکی دیگر از بهترین راههای آموزش حروف الفبای فارسی با شعر خواندن است. این روش که هم برای بچه ها آموزنده است و هم سرگرم کننده، سبب میشود کودکان حروف الفبا را با تکرارو یاد آوری بهتر بیاموزند.و با خواندن و هجی کردن این حروف به بچه ها الفبا را بیاموزید.


بیشتر بخوانید: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


تاثیر بازی در آموزش حروف الفبا به کودکان

دنیای کودکان سرشار از شادی، تازگی ها، شادابی و شگفتیست. بازی بزرگترین پشتوانه شخصیتی و روانی کودک و همچنین رشد هوشی و جسمی کودک است. بازی، پل دوستی کودکان و فرصت کسب مهارت های ذهنی و عاطفی آنهاست.

تاثیر بازی در آموزش  حروف الفبا به کودکان

آموزش حروف الفبای فارسی با تصویر و کتاب آموزشی

کتاب های ساده و متنوعی برای رنگ آمیزی و خواندن کودکان وجود دارد که باعث میشود فرزندتان با حروف الفبا آشنا شود و با تمرین و تکرار حروف و نگاه کردن مکرر به آنها، میتواند به خوبی در سنین پایین این حروف را بیاموزد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آموزش راحت حروف الفبا به کودکان با بازی های مخصوص آشنا شدید.همچنین از روش های آن ها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا