سرگرمی

9 مورد از سرگرمی های ساده برای آرام کردن ذهن و تغییر دادن زندگی کودکان

همه ما در زندگی چالش هایی را تجربه می کنیم که اگر هنگام روبه رو شدن با آن ها آرامش داشته باشیم، خیلی راحت تر چالش ها را پشت سر می گذاریم. اما متأسفانه ذهن ما در این شرایط، معمولا واکنش هایی نشان می دهد که باعث ناآرامی ما می شود. در نتیجه به جای اینکه شرایط سخت زندگی ما را تغییر دهد، با آرامش ذهن می توانیم شرایط سخت را تغییر دهیم.برای اینکه ذهنی آرام داشته باشید می توانید از سرگرمی های ساده و جذاب استفاده کنید.

اهمیت سرگرمی های ساده در آرامش ذهن چیست؟

همه ما بعد از اینکه کارهای ضروری خود را انجام می دهیم و اوقات فراغتی پیدا می کنیم به سراغ سرگرمی ها می رویم. اما سرگرمی ها کارکردهایی بیش از پر کردن اوقات فراغت ما دارند. سرگرمی ها می توانند بعضی از مهارت های ذهنی ما را تقویت کنند که خودمان کمتر به تقویت آن ها اهمیت می دهیم.

آرامش ذهن

اگر این مهارت ها در نتیجه فعالیت های ذهنی منظم تقویت نشوند، توانایی ذهن ما برای ایجاد آرامش کم می شود. در این شرایط ذهن ما راه حلهایی را انتخاب می کند که نمی توانند کمک خوبی برای ما باشند. اگر راه حل مناسبی برای آرامش ذهن خودتان نداشته باشید، چیزهایی مانند مصرف مواد مخدر یا الکل، درگیری فیزیکی با دوستان یا اعضای خانواده، کار کردن بیش از حد، پرخوری یا کم اشتهایی و اختلالات روانی مانند افسردگی یا اضطراب، همگی سازوکارهای دفاعی ناسالمی هستند که ذهن های ضعیف برای ایجاد آرامش، آن ها را انتخاب می کنند.

15 آزمایش علمی شگفت انگیز و سرگرم کننده برای کودک شما

معرفی چند نمونه از این سرگرمی های ساده :

1- یادگیری زبان جدید:

یادگیری زبان های مختلف یکی از سرگرمی های ساده که باعث انعطاف پذیری بیشتر ذهن می شود.انعطاف پذیری یکی از مهارت های ذهنی لازم برای مقابله با استرس است.این مهارت است که به ذهن شما کمک می کند تا از حالت استرس به حالت آرامش منتقل شود.

وقتی زبان جدیدی یاد می گیرید، ذهن شما تمرین می کند تا کلمات و جملات را ترجمه کند و به معانی صحیحی برسد. در واقع ذهن شما برای پیدا کردن بهترین معنی، در بین معانی مختلف بارها جست وجو می کند.ذهنی که چنین مهارتی داشته باشد، در موقعیت های مختلف زندگی هم به دنبال بهترین انتخاب است و می تواند انتخاب های بیشتری را در نظر بگیرد و شما را از استرس نجات دهد.

برای نمونه ورزشکاری را تصور کنید که یک دونده حرفه ای است و هیچ کاری را به اندازه دویدن دوست ندارد.متأسفانه پای این ورزشکار در یک سانحه رانندگی آسیب شدیدی می بیند به نحوی که باید دویدن را برای همیشه کنار بگذارد.اگر این ورزشکار ذهن انعطاف پذیری داشته باشد.

2– پیاده روی :

پیاده روی یکی از بهترین فعالیت هایی است که می توانید برای آرامش ذهن انجام دهید. جالب است بدانید که پیاده روی با ریتمی آهسته و ثابت، اثری مشابه با تکان دادن گهواره کودک دارد. ضربان آهسته و ثابت قلب، شما را آرام می کند و به شما یادآوری می کند که هنوز نفس می کشید.

سرگرمی های ساده

اگر برای پیاده روی به طبیعت بروید، به طور طبیعی دیدتان وسیع می شود به این معنی که چالش های زندگی باعث نگرانی شما نمی شوند؛ شما آن ها را سخت تر و بزرگتر از آنچه که هستند نمی بینید. به علاوه اینکه فعالیت های ورزشی باعث تعادل هورمونی و تنظیم حالات روحی و روانی می شوند.

معرفی انواع بازی های ورزشی برای کودکان و نوجوانان

3- مطالعه یکی از سرگرمی های ساده برای آرامش است:

وقتی مطالعه می کنید، ذهن شما فرصت تفریح کردن پیدا می کند. دنیای متفاوتی را تجربه می کنید و با مفاهیم جدیدی آشنا می شوید.در نتیجه می توانید نگاهتان به زندگی را تغییر دهید و خود را برای تجربه هایی جدید آماده کنید. این تغییر با احساس شگفت انگیزی همراه است؛ حس می کنید دوباره متولد شده اید و برای اولین بار است که دنیا را می بینید.به آینده امید بیشتری دارید و حتی ممکن است درباره تجربه ای هیجان زده شوید.وقتی با دید صحیحی به زندگی نگاه کنید، زندگی آرام با زندگی چالش برانگیز فرقی نمی کند.

4- طراحی و نقاشی نمونه ای از سرگرمی های ساده است:

خلاقیت به گسترش مهارت های ذهنی کمک می کند.زمانی که طراحی می کنید یا نقاشی می کشید، قسمتی از ذهن شما وارد عمل می شود که می تواند احتمالات و ظرفیت ها را در نظر بگیرد.وقتی در زندگی با چالشی روبه رو می شوید که به اصطلاح در آن گیر می کنید، در واقع ذهن شما نتوانسته است احتمالات و ظرفیت ها را ارزیابی کند و برای خروج از این بن بست، راه حلی ارائه دهد.

تمرینات هنردرمانی، مهارت های ذهنی شما را تقویت می کنند و در نتیجه می توانید در موقعیت های مختلف زندگی، از این مهارت ها به بهترین شکل استفاده کنید.ارمغان این توانایی ارزشمند برای شما، آرامش و اعتماد به نفس بیشتر هنگام روبه رو شدن با چالش های روزمره است.

5- ساخت صنایع دستی، کار با چوب و پازل:

ساختن یک چیز جدید به شما یادآوری می کند که یک توانایی ذاتی در شما وجود دارد که باعث می شود بتوانید قطعات جدا از هم را به گونه ای در کنار هم قرار دهید که یک چیز با ارزش را ایجاد کنید.این تذکر درونی باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری را تجربه کنید که تأثیر زیادی در آرامش ذهنی شما دارد.

صنایع دستی و چوبی

وقتی در شرایطی قرار می گیرید که همه چیز از کنترل شما خارج می شود و راه حلی برای مدیریت شرایط درونی خودتان و موقعیت اطرافتان ندارید، استرس بسیار زیادی را تجربه می کنید.ساختن چیزهای جدید، یک فرصت تمرینی برای ذهن شما است.

آموزش بازی پانتومیم؛ قوانین بازی و ایده‌های بازی کودکان و بزرگسالان

6- پخت و پز:

یکی از بزرگترین موانع ایجاد آرامش، میل غریزی افراد به زنده ماندن است. در نتیجه این میل غریزی و به منظور دفع خطرات احتمالی، ذهن دائما خطرات را جست وجو می کند و همین باعث تغییر زاویه دید شما می شود. وقتی با چالشی روبه رو می شوید و در شرایط خطرناکی گیر می کنید.وقتی آشپزی می کنید، می خواهید غذا بخورید و این یعنی پاسخ دادن به ابتدایی ترین درخواست غریزی شما برای بقا.

7- عکاسی و فیلم برداری سرگرمی ساده لذت بخش :

وقتی عکاسی می کنید یا فیلم می گیرید، خیلی واقع بینانه و با دقت، به تصویر داخل دوربین نگاه می کنید.در واقع ذهن خود را تحریک می کنید که زیبایی را تشخیص دهد. در نتیجه ذهن در حال تمرین روی مهارتی ویژه است.

8- مدیتیشن و یوگا یکی از بهترین سرگرمی های ساده است برا آرامش ذهن و بدن:

تمرینات ذهن آگاهی مانند مدیتیشن و یوگا به طور ویژه برای تحریک بخشی از ذهن که وظیفه تمرکز روی موضوعات را دارد، طراحی شده اند.شما یک آرامش درونی و ذاتی دارید که افکار و احساسات ناشی از چالش ها، مانع دسترسی ذهن به این آرامش می شوند.

مدیتیشن

9- نوشتن:

نوشتن کمک می کند، افکار و احساسات خودتان را بهتر ببینید.وقتی افکار و احساسات خودتان را روی کاغذ می نویسید خودتان را بهتر می شناسید و علت انتخاب ها و عملکرد های خودتان را متوجه می شوید.این شناخت بهتر به ذهن شما کمک می کند در زندگی با قدرت بیشتری تصمیم گیری کند. به علاوه، با نوشتن نه تنها به تجربیات خودتان احترام می گذارید، بلکه می توانید آن ها را ارزیابی کنید.

معرفی چند بازی سرگرم کننده دورهمی در کنار خانواده و دوستان

نتیجه گیری کلی برای آرام کردن ذهن و تغییر زندگی با سرگرمی های ساده چیست؟

ذهن انسان شگفت انگیز است و توانایی های زیادی دارد.اگر مهارت های ذهنی خودتان را پرورش دهید،زندگی شاد، آرام و پیروزی را تجربه می کنید.این مهم نیست که کدام سرگرمی های ساده را انتخاب می کنید، مهم این است که از کدام سرگرمی لذت می برید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با سرگرمی های ساده و لذت بخش آشنا شدید.همچنین از تاثیر آنها برای آرام کردن ذهن و تغییر زندگی آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا