سرگرمی

معرفی چند بازی سرگرم کننده دورهمی در کنار خانواده و دوستان

گذراندن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان خود لذت بخش است و وقتی که بتوانید سرگرمی های جالب و به یاد ماندنی داشته باشید و خاطرات شیرینی را خلق کنید لذت بخش تر هم می شود. پس با ما باشید تا برخی بازی ها را برای پرکردن اوقات فراغت در کنار خانواده و دوستان به شما معرفی کنیم و در شادی های شما سهمی داشته باشیم.

نقطه بازی

یکی از سر گرم کنند ترین و از دسته بازیهای گروهی نقطه بازی می باشد.

نقطه بازی

نیازمند یک ورق کاغذ می باشد به این صورت که نقطه های عمودی و افقی را بر روی کاغذ می کشید،سپس بازیکنان به نوبت دو نقطه را به صورتی عمودی و یا افقی به یکدیگر وصل می کنند، بازیکنی که باعث بسته شدن مربع می شود صاحب آن مربع مشود و میتواند یک خط دیگر را به عنوان برنده بکشد. این مقاله جزو راه حل سرگرمی می باشد.
هنگامی که تمام نقاط با خط به یکدیگر وصل شدند .تمام شده و فردی که صاحب بیشترین مربع ها باشد برنده بازی می باشد.

شاه دزد وزیز

یکی از بازیهای دورهمی خنده دار می باشد که نیازمند 4 بازیکن است. وسایلی که برای این نیاز دارید، یک خودکار و 4 تکه کاغذ می باشد.

اسم بازی از روی شخصیت هایی که نقش مهمی دارند انتخاب شده است، جلاد نیز یکی از نقش های بازی می باشد اما نامی در اسم بازی برای او ثبت نشده است.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش های عالی بازی با نوزاد را بخوانید.

بازی شاه دزد وزیز
 • روندبه این صورت می باشد که در ابتدا درون هر تکه از کاغذ اسم های، دزد،وزیر،جلاد،شاه را می نویسید.
 • هنگامی که کاغذ در دستتان است به صورتی که رقیب هایتان متوجه نشوند شخصیت خود را از روی کاغذ بخوانید.
 • اگر حدس وزیر درست باشد جلاد به دستور شاه دزد را شکنجه می کند.
 • اما اگر وزیر،جلاد را با دزد اشتباه بگیرد باید شکنجه شود وسپس به دستور شاه وزیر شکنجه می شود.
 • شکنجه هایی که در این بازی استفاده می شود کمی درد آور می باشد. شکنجه هایی مانند سیبیل آتشین،بشین پاشو از جمله مجازات ها می باشد.
آموزش بازی پانتومیم؛ قوانین بازی و ایده‌های بازی کودکان و بزرگسالان

بازی دور همی دوز

یکی از بازیهای مناسب قرنطینه می باشد و دو شرکت کننده، یک برگ سفید کاغذ و مهره نیاز دارد. دوز مدلهای مختلفی دارد که دوز سه تایی، و دوازده تایی مرسوم تر است.

دوز سه تایی

ابتدا بر روی کاعذ یک مربع رسم می کنید سپس یک خط از وسط هر ضلع مربع به ضلع روبرویی آن می کشید به این صورت که یک مربع دارید و یک بعلاوه در وسط آن.

بازی دور همی دوز

حال وقت آن است که 9 مهره را بر روی خط قرار دهید درابتدا یک نفر بازی را شروع می کند و یک مهره را در بازی قرار می دهد سپس همینطور نفر مقابل این کار را تکرار می کند،در این بازی می توانید مهره را از جایگاهش برداشته و به جایگاهی که خالی می باشد انتقال دهید،هر کس بتواند سه مهره خود را درکنار یکدیگر قرار دهد می تواند یک مهره از حریف مقابل خود را حذف کند هنگامی که مهره های هرکس به 2 برسد بازی تمام شده و فرد مقابل او برنده می باشد.

دوز دوازده تایی

ابتدا بر روی کاغذ سه مربع را داخل یک دیگر رسم کنید گوشه‌ی ظلع های هر مربع را به مربع داخلی وصل کنید سپس میانه هر ضلع مربع را به میانه مربع داخلی خود وصل کنید به این صورت شما دارای سه مربع داخل یکدیگر و یک بعلاوه و یک ضربدر درون مربع ها می باشد، به این ترتیب شما 24 جایگاه ایجاد کرده اید،

بازی اسم فامیل

اسم فامیل یکی از بازیهای خانوادگی ساده ای است که می تواند شمارا دور یک دیگر جمع کند. همچنین می توان این را در دسته بازیهای گروهی نیز قرار داد. به دلیل اینکه تعداد آن میتواند حتی بیش از 10 نفر نیز باشد. سرعت عمل،دقت و تمرکز در این بازی خلی مهم می باشد.

اسم فامیل
 • این بازی را میتوانید دو نفره یا با تعداد نفرات بیشتری بازی کنید. ابتدا همه شرکت کنندگان ورق و خودکار خود را در دست می گیرند و چندین جدول عمودی می کشند سپس در بالای هر سطر موارد مختلفی مانند: نام،نام خانوادگی،ماشین،رنگ،شهر،کشور،اشیا، خودرو و…را می نویسند. هرکس زودتر بتواند تمامی موارد را بنویسید می تواند درخواست توقف بازی را بدهد ودیگران نباید چیز دیگری بنویسند.
بازی های جذاب خانگی برای سرگرم کردن کودکان (بدون نیاز به تکنولوژی)

بازی اسم روی پیشانی

از دسته بازی های دورهمی خنده دار میذباشد،اگر شما درخانه حضور دارید و کسل شده اید می توانید این بازی را با خانواده خود انجام دهید.
این بازی بسیار ساده می باشد به این صورت که شما یک نفر را به عنوان بازیکن انتخاب می کنید سپس با مشورت بقیه بازیکنان یک اسم را با مشورت همدیگر بر روی کاغذ می نویسید و برروی پیشانی او می چسبانید.
بازیکن باید بتواند با پرسیدن حداقل 10 سوال به جواب برسد اگر نتواند جواب را بگوید،کلمه را عوض می کنید و این روند آنقدر تکرار می شود تا او بتواند کلمه را بگوید،سپس شخص دیگری را بجای او انتخاب می کنید و برای او هم تمامی این مراحل را تکرار می کنید.

بازی ماروپله

از دسته بازی های شب نشینی می باشد که میتوانید با دوستان خود دور هم بنشینید و بازی کنید این بازی از دو نفر شروع میشود و حداکثر تا 5 نفر میتوانید بازی کنید.

ماروپله
 • یک تخته مارو پله،منچ و تاس نیاز می باشد.

بازی گل یا پوچ

گل یا پوچ یکی از بازی های مناسب شب یلدا می باشد.روال به این گونه است که دو سر گروه انتخاب می شوند هرکدام برای خود یار انتخاب می کنند.

بازی گل یا پوچ

هنگامی که گل در دستشان مخفی شد باید گروه مقابل با زرنگی و نگاه به چهره های رقیب حدس بزند که دستان چه کسی پوچ می باشد و دست چه کسی گل می باشد، شما می تواند به طرف مقابلتان بگویید که مثلا مشت دست راستش پوچ می باشد و میتواند مشت خود را باز کند اگر شماگل را پیدا کنید و برنده شوید گروه 2 امتیاز دریافت می کند این بازی تقریبا 20 امتیازی می باشد و هرکس به عدد 20 برسد برنده این بازی می باشد.

معرفی و بررسی 16 سرگرمی که برای داشتن زندگی باکیفیت‌تر کمک می کنند

جرعت یا حقیقت

از دسته بازی های دورهمی بزرگسالان می باشد که میتوان چندین نفره این بازی را انجام داد.
بازی جرعت یا حقیقت، به نام جسارت یا حقیقت هم شناخته می شود.

جرعت یا حقیقت
 • روال به این گونه است که نوبت هرکس که می شود باید جرعت و یا حقیقت را انتخاب کند هنگامی که انتخاب کرد باید سوالی که پرسیده می شود را پاسخ دهد و یا جرعتی که برای او توسط اشخاص مقابل انتخاب می شود را انجام دهد.

بازی مافیا

بازی مافیا از دسته بازیهای دورهمی بزرگسالان می باشد که می توانید با دوستان و یا آشنایان خود انجام دهید.
حداقل نفراتی که برای این بازی نیاز دارید 5 نفر و حداکثر 20 نفر می باشد.

 • روش کلی بازی این گونه است که اگر تعداد شهروندان بیشتر از تعداد مافیا شود بازی تمام شده و شهروندان برنده می شوند و برعکس اگر تعداد مافیا بیشتر باشد آن ها برنده این بازی می باشند.
  ابتدا نقش های هر شخص توسط فردی که به او روایتگر گفته می شود و نقشی دربازی ندارد به صورت پنهان به شخص داده می شود.
 • مافیا از دو بخش روز و شب تشکیل شده است.
  در زمانی که شب است تمامی افراد باید چشم های خود را ببندند تا روایتگر اسم نقش های بازی را صدا بزند و آن شخص باید چشمان خود را باز کند تا روایتگر او را بشناسد سپس دوباره چشم های خود را ببندد، همینطور روایتگر تمامی نقش ها را صدا میزند تا چشم های خود را باز کنند سپس ببندند،دراین مرحله هر یک از نقش ها می توانند یار خود را بشناسند.
آموزش الفبا به کودکان + چند بازی جذاب برای پیش دبستانی‌ها

در ادامه شما را با هر یک از نقش های بازی آشنا میکنیم:

روایتگر:

همانطور که در ابتدا گفتیم روایتگر در جریان بازی نقشی ندارد و فقط برای اداره کردن فعالیت می کند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله فعالیت های دوران بارداری را مطالعه کنید.

مافیا
 • هنگامی که شب می باشد و تمامی بازیکنان خواب می باشند، روایتگر هر یک از نقش ها را بیدار کرده و از او سوال می پرسد،مثلا از دکتر می پرسد چه کسی را میخواهی نجات دهی و یا از مافیا می پرسد چه کسی را میخواهی بکشی.
 • هنگامی که روز شد روایتگر وظیفه دارد بازیکنان را هدایت کند مثلا افراد حدس بزنند کی جزو مافیا می باشد و باید کشته شود سپس روال در روز و شب طی می شود و در هر چرخه یک نفر خواهد مرد مگر آنکه دکتر در هنگام شب تصمیم بگیرد فرد کشته شده را نجات دهد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان را مطالعه کنید.

مافیا:

یک گروه 13 نفره را برای شما مثال میزنیم، در شب اول 3 مافیا وجود خواهند داشت که همدیگر را همانطور که گفتیم خواهند شناخت. سایر بازیکنان هنگامی که دارند حدس می زنند مافیا کیست. 3 نفر مافیا از اول باید سعی کنن تا با دروغ خود را شهروند عادی جلوه دهند. شما باید بسیار دقت داشته باشید که شخصیتتان به آسانی لو نرود و شکست نخورید. در شب دوم با بیدار شدن مافیا باید در هر دور یک نفر کشته شود این کار باید با اشاره و یا در سکوت انجام شود.

فعالیت های سرگرم کننده برای دوران بارداری

شهروند:

وظیفه شهروندان پیدا کردن مافیا از طریق صحبت با افردا دیگر بازی می باشد.

دکتر:

دکتر در مافیا جزو شهروندان محسوب می شود،دکتر وظیفه دارد هنگام شب زمانی که حدس میزند یکی از شهروندان توسط مافیا هدف قرار گرفته و کشته شده است نجات دهد و شهروند برگردد، همچنین اگر دکتر کشته شود نمی تواند خود را نجات دهد.

کارگاه:

کارگاه نیز همانند دکتر جزو شهروندان محسوب می شود، کارگاه هرشب به یکی از افرادی که فکر می کند از گروه مافیاست اشاره کرده و روایتگر با اشاره سر خود میفهماند که درست حدس زده یا خیر شهروندان با کمک کارگاه می توانند مافیا را پیدا کرده و او را بکشند.

بازی حدس بزن کیه

یکی از بازیهای مناسب شب یلدا می باشد که بیشتر می توانید کودک خود را با این کار سرگرم کنید اما بزرگ تر ها هم می توانند هنگامی که پیش دوستان و یا خانواده خود هستند این بازی سرگرم کننده را انجام دهند.
روال به این گونه می باشد که اسم هر شرکت کننده و یا هر کسی که می خواهید را درون کاغذ می نوسید و در یک ظرف می ریزید، نوبت هرکس که می شود باید یک تکه کاغذ بردارد و خصوصیات و رفتار فرد را نشان دهد تا بقیه بتوانند با توجه به توضیحاتش شخص را شناسایی کنند.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با چند بازی سرگرم کننده دورهمی در کنار خانواده و دوستان آشنا شدید.همچنین از روش بازیها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا