سرگرمی

معرفی انواع بازی های ورزشی برای کودکان و نوجوانان

بازی‌های سرگرم کننده ورزشی، کودکان را از لحاظ جسمی و روحی سالم نگه می‌دارد. در حالی که بسیاری از بازی های ورزشی مانند بیس بال، فوتبال و گلف می‌توانند رقابتی باشند، بسیاری از بازی‌های دیگر، سرگرم کننده هستند و بیشتر به سرگرمی و اجتماعی شدن کودک کمک می‌کنند. بازی با کودکان را مطابق با سطح مهارت‌های کودک انجام دهید و برای ارتقاء آمادگی جسمانی کودک خود بازی‌های غیر رقابتی را در نظر بگیرید.

شما می‌توانید با تشویق کودکان خود برای داشتن سبک زندگی سالم، آن‌ها را با بازی‌های سرگرم کننده در کلاس‌های تربیت بدنی، در زمین‌های بازی و یا حتی در حیاط خانه خود، مشغول کنید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله معرفی چند بازی سرگرم کننده دورهمی در کنار خانواده و دوستان را بخوانید. معمولاً وقتی فعالیت‌های یادگیری کودکان با بازی‌ها و ورزش همراه شود، کودکان دوست دارند یاد بگیرند. بازی‌ های ورزشی باید سرگرم کننده و خلاق باشند، اما از طرفی به اندازه کافی، باعث بهبود تناسب اندام مانند قدرت عضلانی، استقامت، انعطاف پذیری و تعادل کودکان شوند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله روش های بازی با نوزاد ۶ ماهه را بخوانید. در ادامه به چندین بازی ورزشی سرگرم کننده برای آمادگی جسمی و روحی کودک می‌پردازیم.

انواع بازی های ورزشی

بازی ورزشی والیبال با پتو (Blanket)

این بازی به کودک شما کمک خواهد کرد بازی تیمی را یاد بگیرد. بچه‌ها را به چهار تیم تقسیم کنید و به هر تیم یک پتو بدهید. دو تیم در دو طرف مقابل هم قرار بگیرند، هر گوشه از پتو را یک بازیکن نگه می‌دارد. توپ برای شروع بازی به تیمی داده می‌شود که توپ را در وسط پتوی تیم مقابل بزند.

بازی ورزشی والیبال با پتو (Blanket)

تیم مقابل باید سریعاً پتو را پایین بیاورد و به سرعت توپ را تنها با استفاده از پتو به هوا پرتاب کند. توپ باید به زمین تیم مقابل برود و تیم مقابل هم باید با استفاده از پتو از افتادن توپ بر روی زمین جلوگیری کند.

معرفی روش های عالی بازی با نوزاد ۶ ماهه و تقویت مهارت ها در نوزادی

بازی ورزشی والیبال Relay

کودکان را در دو صف جداگانه با سه یا چهار کودک در هر خط، جدا کنید. دو خط با یکدیگر فاصله داشته باشند و یک توپ والیبال را به هر کودک در ابتدای هر صف بدهید. بازیکن اول برای شروع، توپ را به هوا پرتاب کند، سپس با دست‌هایش را به هم زده و با استفاده از مچ دست خود، به نفر اول صف مقابل پاس می‌دهد. بازکن صف مقابل هم توپ را برای نفر دوم صف اول می‌اندازد. هدف این است که با ضربه‌های کنترل شده بدون اینکه توپ بر زمین بیفتد، توپ به صورت رفت و برگشت از یک صف به صف‌ دیگر برود. هنگامی که توپ به آخر صف می‌رسد، بازیکن به جلوی صف می‌رود و دوباره رالی شروع می‌شود.

بازی ورزشی والیبال شهابسنگ

کودکان را به دو تیم مساوی تقسیم کنید. هر تیم در دو طرف زمین والیبال قرار گیرند و به هر یک از بچه‌ها یک توپ ساحلی بدهید. هنگامی که سوت آغاز بازی زده می‌شود، هر کودک توپ خود را به سمت تیم دیگر می‌اندازد. هنگامی که یک توپ وارد زمین تیم دیگر می‌شود، کودکان می‌توانند به توپ ضربه بزنند تا توپ دوباره به زمین تیم مقابل برگردد.

بازی ورزشی والیبال شهابسنگ

بعد از زمان مشخصی، با شنیدن سوت پایان بازی، توپ‌های موجود در هر زمین را شمارش می‌کنند. تیمی که کمترین توپ را در زمین خود داشته است، برنده می‌شود.

بولینگ

این بازی ورزشی با تغییر در بولینگ سنتی دقت و هماهنگی را در فرزند شما بهبود می‌بخشد. برای این بازی می‌توان از کارتن‌های شیر تا قوطی‌های خالی کنسرو استفاده کنید. ۱۰ مورد انتخاب شده را به شکل مثلث بر روی یک سطح صاف قرار دهید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله4 سبک اصلی فرزند پروری را بخوانید. از آنجا، چندین قدم عقب بروید و یک خط شروع بکشید. توپ والیبال، بسکتبال و هر توپ ورزشی دیگر می‌تواند به عنوان توپ برای بولینگ استفاده شود.

بازی بولینگ و فواید این بازی برای کودکان

یک بازی دیگر با توپ

این بازی ورزشی طراحی شده است تا کودک شما سریع فکر کند و هماهنگی خود را بهبود بخشد. یک گروه از کودکان را در یک دایره بزرگ قرار دهید و به یکی از آن‌ها یک توپ بدهید. کودکان یک موضوعی را انتخاب می‌کنند مانند “نمایش‌های تلویزیونی”. کودک باید زمانی که توپ را برایش می‌زنند، توپ را بگیرد و هر نمایش تلویزیونی را که به ذهنش می‌آید، نام ببرد. اگر کودک توپ از دستش رها شود و به زمین بیفتد و یا نتواند سریعاً یک نمایش تلویزیونی را بگوید یا نمایشی را که می‌گوید قبلاً گفته شده باشد، از بازی حذف می‌شود.

بازی ورزشی بازی با توپ فوتبال

این بازی دقت کودک شما را با توپ فوتبال بهبود می‌بخشد. یک تایر قدیمی را از یک درخت با استفاده از یک طناب آویزان کنید. یک نشانه بر روی زمین بگذارید تا نشان دهد کجا کودکان توپ را به سمت تایر بزنند.

بازی با توپ فوتبال

به هر کودک سه فرصت بدهید تا توپ را از سوراخ تایر پرتاب کند. اگر کودک دو یا سه بار یا بیشتر توپ را از سوراخ عبور داد، به او یک جایزه بدهید.

هر چه رهبر گفت

بچه‌ها را در مقابل یک دیوار صف کنید. هر چه رهبر می‌گوید، بچه‌ها باید متضاد آن را عمل کنند. هدف این است که کودک بدون اشتباه، تضاد‌ها را انجام دهد. یک اشتباه باعث می‌شود کودک بازنده شود.

بازی ورزشی هاکی

هاکی ممکن است به اندازه ورزش‌هایی مانند بیس بال، فوتبال و بسکتبال مشهور نباشد، اما بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است.البته برای کسب اطلاعات بشتر میتوانید مقاله فعالیت های سرگرم کننده برای دوران بارداری را بخوانید.

هاکی

شما می‌توانید از انواع بازی‌های هاکی لذت ببرید و آن را به عنوان بازی‌ های ورزشی برای کودک خود در نظر بگیرید.

آموزش بازی پانتومیم؛ قوانین بازی و ایده‌های بازی کودکان و بزرگسالان

ژیمیناستیک‌های گروهی

ژیمیناستیک یک تمرین مناسب برای گرم کردن بدن کودک است، زیرا تمرینات متعددی با هم ترکیب می‌شود و عضلات مختلفی را درگیر می‌کند.چندین ایستگاه را در سالن ورزش تنظیم کنید. سپس از کودک بخواهید در هر ایستگاه یک حرکت مانند دست‌های ایستاده روی تشک در برابر دیوار، پروانه، چرخ و فلک و … را بازی کند.

ژیمیناستیک‌های گروهی

ژیمناست‌ها باید ایستگاه‌ها را به ترتیب کامل کنند، هر تیم با ایستگاه‌های مختلف شروع می‌کند.

تیراندازی

تیراندازی با کمان فقط یک فعالیت برای بزرگسالان نیست و به عنوان بازی‌ های ورزشی کودکان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازی‌ های ورزشی تیراندازی به طور معمول باعث بهبود مهارت‌ها، دقت و یا سرگرمی کودک می‌شوند. یکی از بازی‌های تیراندازی این است که رنگ‌های مختلف را هدف قراردهیم. هر بازیکن در یک نوبت سه کمان می‌زند و باید سه بار به هر رنگ تیر بزند. هنگامی که یک بازیکن یک رنگ را کامل می‌کند، نمره آن رنگ به بازیکنی که آن را زده است، اضافه می‌شود.

تیراندازی

زمانی این بازی به پایان می‌رسد که یک بازیکن با بالاترین نمره تمام رنگ‌های موجود را زده باشد.

بازی ورزشی تیراندازی به بادکنک

یکی دیگر از بازی‌ های ورزشی سرگرم کننده، تیراندازی به بادکنک نامیده می‌شود. کودکان باید بادکنک‌ها را با تیر بترکانند و امتیاز‌ها بر اساس تعداد بادکنک‌هایی که منفجر شده است، تعیین می‌شود.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با انواع بازی های ورزشی برای کودکان و نوجوانان آشنا شدید.همچنین از بازی های ورزشی و فواید آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را درکامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جوا داده شود.

بازی های جذاب خانگی برای سرگرم کردن کودکان (بدون نیاز به تکنولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا