زیبایی - آرایشی

هایفوتراپی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ + بررسی مناطق قابل درمان با هایفوتراپی

هایفوتراپی
240بازدید

در هایفوتراپی از امواج فراصوت برای ایجاد گرما در لایه های عمیق پوست استفاده میشود. گرمای حاصل از این امواج، سلول های آسیب دیده ی پوست را هدف قرار داده و باعث میشود با تولید کلاژن، این سلول ها مجددا رشد کنند. کلاژن ماده ای طبیعی در ساختار خود پوست است که به آن خاصی ارتجاعی میبخشد.


فهرست مطالب


هایفوتراپی چیست؟

هایفو یا HIFU، به معنای امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا است. هایفوتراپی نیز درمان لیفتینگ و جوانسازی پوست است که عمدتا برای پوست صورت و گردن استفاده میشود. در هایفوتراپی از امواج فراصوت (Ultrasound) شبیه به سونوگرافی استفاده میشود. روش درمانی در هایفوتراپی کاملا غیر تهاجمی بوده و تنها با تحریک و افزایش تولید کلاژن در لایه های عمیق پوست، موجب بازسازی سلول های آسیب دیده و رشد سلول های جدید در پوست میشود. این درمان حتی در بعضی مواقع، “لیفت سرپایی صورت” نیز نامیده میشود چرا که روند درمان در این روش بسیار سریع، بدون درد و بدون نیاز به دوره نقاهت است.

هایفوتراپی

امواج هایفوتراپی، به لایه های عمیق پوست نفوذ کرده و گرمای حاصل از این امواج با ایجاد آسیب کنترل شده به سلول های پیر، موجب تحریک تولید کلاژن در پوست میشود که اصطلاحا به این روند نئوکلاژنوزیس گفته میشود. فرآیند کلاژن سازی منجر به سفت شدن پوست شل شده ی قبلی میشود و درنتیجه باعث میشود فرد پوستی زیباتر، سفت‌تر و بدون چین و چروک داشته باشد.

هایفوتراپی یکی از روش های جوانسازی و زیباسازی پوست است که میتواند جایگزین جراحی لیفت صورت شود. از طرفی، افراد جوانتر که نمیخواهند خطرات ناشی از جراحی های لیفت صورت را تجربه کنند،‌میتوانند از مزایای هایفوتراپی بهره مند شوند. اما توجه داشته باشید که هایفوتراپی در موارد افتادگی شدید پوست نمیتواند چندان موثر باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله اسپری مو چیست  را بخوانید.

هایفوتراپی در سال ۲۰۰۹، توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) با کاربرد لیفت ابرو تایید شد. در سال ۲۰۱۴، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)، استفاده از هایفوتراپی برای درمان خطوط و چین و چروک ناحیه‌ی خط گردن و بالای سینه را نیز تایید کرد.

بررسی و معرفی راهکارهای خانگی و پزشکی عالی برای رفع سیاهی دور چشم

بررسی مناطق قابل درمان با هایفوتراپی

مناطق متععدی را میتوان با هایفوتراپی ۴ بعدی درمان کرد. برخی از مناطق قابل درمان با هایفوتراپی، در لیست زیر آورده شده اند .

 • تمام مناطق صورت
 • پیشانی
 • خطوط اخم
 • ابرو
 • چین و چروک اطراف چشم یا همان خطوط پنجه کلاغی
 • گونه ها
 • غبغب
 • افتادگی گونه
 • افتادگی پوست گردن
 • گردن و دکلته

مزایای هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی مزایای زیادی برای زیبایی و جوانسازی پوست دارد، که عبارتند از:

 • هایفوتراپی اثرات ماندگار و با دوامی دارد. این درمان، پوست را سفت کرده و چین و چروک آنرا کاهش میدهد.
 • هایفوتراپی باعث جمع و سفت شدن پوست شل شده ی زیر چانه میشود و از اینرو باعث میشود فک فرم زیبایی داشته باشد.
 • هایفوتراپی موجب سفتی و جمع شدن پوست گردن نیز میشود.
 • هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی است که نیازی به دوره نقاهت برای بهبودی ندارد.
 • هایفوتراپی موجب کاهش چین و چروک و صاف شدن پوست میشود.
 • موجب لیفت گونه ها و ابروها میشود.
 • خطوط و چین و چروک ناحیه‌ی خط گردن و بالای سینه را از بین میبرد.
 • هایفوتراپی برای لیفت و سفت کردن پوست نواحی مختلف صورت و گردن موثراست. همچنین موجب تحریک تولید کلاژن میشود که این کلاژن باعث میشود پوستی شاداب و جوان داشته باشید.

قبل از درمان، چه کارهایی باید انجام داد؟

قرارگرفتن در معرض نور خورشید، باعث سوختگی پوست می شود، از این رو پوست هایی که دچار آفتاب سوختگی شده اند یا به تازگی برنزه شده اند را نمیتوان با هایفوتراپی درمان کرد.همچنین باید از مصرف هرگونه مواد شیمیایی بروی پوست اجتناب شود، چرا که این مواد پوست را تحریک کرده و درمان را مختل میکنند.

اگر آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید، باید قبل از مراجعه برای‌هایفوتراپی، مصرف این داروها را قطع کنید چرا که چنین داروهایی پوست شما را نسبت به نور حساس می کنند. اگر مجبور به مصرف آنتی‌بیوتیک باشید، در این صورت باید جلسه‌هایفوتراپی خود را برای ۲ هفته بعد از اتمام دوره ی مصرف دارو برنامه ریزی کنید.

۱روز قبل از درمان:

فرآیند لیفت صورت با هایفوتراپی، کاملا بی خطر و موثر بوده و هر جلسه ی هایفوتراپی ۳۰ الی ۹۰ دقیقه زمان خواهد برد. پروتکل های خاصی وجود دارد که مراجعین و پزشکان باید جهت اطمینان از ایمنی درمان، آنها را رعایت کنند.

افرادی که برای هایفوتراپی مراجعه میکنند نباید تبخال یا تب داشته باشند، چرا که وجود چنین مواردی روند درمان را مختل میکند.در چنین مواردی، درمان تنها پس از بهبودی تبخال یا تب میتواند انجام شود.

میکرونیدلینگ خانگی چیست؟ + بررسی روش انجام میکرونیدلینگ خانگی

روز درمان:

در روز درمان نباید آرایش کرده یا از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

تنها در صورتی برای هایفوتراپی اقدام کنید که سابقه ی هیچگونه بیماری پوستی نداشته باشید. سعی کنید کمی زودتر در کلینیک یا مرکز درمانی حاضر شوید تا هیچگونه استرسی نداشته باشید. هایفوتراپی، درمانی بدون درد و غیر تهاجمی است، پس هیچ دلیلی برای اضطراب و نگرانی وجود ندارد. برخی از مراجعین بخاطر ترس از درمان، دچار استرس و اضطراب میشوند. در اینصورت باید قبل از شروع درمان، داروهای ضد اضطراب مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که در صورت مصرف داروهای ضد اضطراب، حتما شخص دیگری باید همراه شما باشد تا شما را به منزل برگرداند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مراحل کاشت ابرو را بخوانید.

حین انجام هایفوتراپی چه حسی خواهیم داشت؟

هایفوتراپی اصلا درد ندارد. به محض اینکه انرژی حاصل از امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا به پوست برخورد می کند، شما فقط مقادیر کمی از انرژی در عمق پوست خود حس خواهید کرد که این انرژی حاصل شروع فرآیند کلاژن سازی است. اکثر افرادی که برای هایفوتراپی مراجعه میکنند، حین درمان، تنها سوزن سوزن شدن و گرمای خفیفی را حس می کنند. به هر حال، این حس ها موقتی هستند و فقط حین انجام درمان وجود دارند. برخی از مراجعین نیز قبل از شروع روند درمان، به منظور کاهش هرگونه ناراحتی،‌ قرص پاراستامول مصرف میکنند که انجام این کار اصلا ضروری نیست.

نحوه لیفت پوست با هایفوتراپی چگونه است؟

طی جلسه ی هایفوتراپی، پزشک کار خود را با تمیز کردن نواحی مد نظر برای درمان و با اعمال ژل خنک کننده در این نواحی، شروع میکند. سپس، با استفاده از مبدل دستی دستگاه هایفو از فاصله ی نزیک، امواج فراصوت بروی پوست اعمال میشود.در حالی که دستگاه با فاصله ی کمی از سطح پوست قرار گرفته، امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا، به عمق بافت و لایه های پوست نفوذ میکند. گرمای حاصل از این امواج، در لایه های عمیق پوست، فرآیند کلاژن سازی را تحریک میکنند.

برخلاف سایر روش های زیبایی، هایفوتراپی به مراحل آماده سازی خاصی نیاز ندارد. همچنین، این درمان به هیچ گونه دوره نقاهتی نیز نیاز ندارد و فرد میتواند بلافاصله بعد از اتمام درمان، فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.وتاثیراتی که هایفوتراپی در لیفت و کشیدگی پوست صورت دارد، به تدریج با گذشت چند ماه بعد از درمان، بخوبی قابل مشاهده خواهند بود. در طی این مدت فرد میتواند روال سابق مراقب های پوستی خود را نیز ادامه دهد.

سرم صورت چیست؟ + تفاوت سرم پوست با کرم‌های مرطوب کننده چیست؟

به چند جلسه هایفوتراپی نیاز است؟

بسیاری از مراجعه کننده ها، تنها به یک جلسه هایفوتراپی نیاز دارند. با این حال،‌ با توجه به مواردی از قبیل میزان شل شدگی و افتادگی پوست، واکنش بیولوژیکی بدن فرد نسبت به امواج فراصوت و توانایی بدن فرد در کلاژن سازی، برخی از مراجعه کننده ها با گذشت ۹ الی ۱۲ ماه، جهت انجام درمان تکمیلی، یک جلسه دیگر برای‌هایفوتراپی مراجعه میکنند. نتایج و تاثیرات مثبت‌هایفوتراپی را میتوان با گذشت ۱۲ هفته به وضوح دید. در برخی موارد این نتایج با گذشت ۶ ماه از اولین جلسه درمان ظاهر میشوند. افرادی که تحت‌هایفوتراپی قرار گرفته اند، به مدت ۲ الی ۳ سال از مزایای این درمان موثر بهره مند خواهند بود. البته با توجه به روند طبیعی پیری پوست، ممکن است در آینده به چند جلسه‎‌‌هایفوتراپی جزئی هم نیاز داشته باشید تا بتوانید از ظاهر شدن نشانه های پیری در چهره ی خود جلوگیری کنید.

اقدامات مراقبتی بعد از هایفوتراپی چیست؟

افرادی که هایفوتراپی انجام داده اند، باید نکات مراقبتی بعد از درمان را رعایت کنند تا از این طریق، هم از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنند و هم بهترین و مطلوب ترین نتیجه را از درمان خود بگیرند.رعایت این موارد منجر به دستیابی به بهترین نتیجه درمان خواهد شد. افرادی که تحت‌هایفوتراپی قرار گرفته اند باید کاملا به این نکات پایبند باشند:

۱. از قرار گیری در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سرما، به فاصله چند هفته بعد از درمان،‌ بسیار مهم است.اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون و کاهش احتمال آفتاب سوختگی و آسیب رسیدن به پوست، ضروری است.

همچنین استفاده از کرم ضد آفتاب نیز توصیه می‌شود، چرا که این کرم ها از تماس مستقیم اشعه ماوراء بنفش خورشید با پوست جلوگیری می‌کنند.رعایت این مورد تا زمانی که پوست بطور کامل لیفت و سفت شود الزامی است.

۲. از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید.

الکل کبد شما را وادار به انجام کارهای اضافی می کند. پس از درمان، کبد شما وظیفه تجزیه چربی غیرفعال شده را بر عهده دارد.

کبد وظیفه ی تجزیه ی چربی های غیر اشباع را بر عهده دارد. از این رو، مصرف الکل باعث می شود که کبد در کنار تجزیه ی این چربی ها، مجبور باشد الکل را نیز تجزیه کند. علاوه بر این، مصرف الکل غلظت خون را کاهش می دهد و یکی از پیامد های کاهش غلظت خون، احتمال خونریزی بیش از حد است چرا که در این حالت، روند انعقاد خون سخت می شود. پس توجه داشته باشید که بعد از‌هایفوتراپی، حتما باید از مصرف الکل خودداری کنید.

اسپری مو چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟ + معرفی انواع اسپری مو

۳. پوست خود را نخارانید

درست است که خاراندن پوست امری لذت بخش است، اما اکیدا توصیه میکنیم که بعد از هایفوتراپی اصلا پوست صورت خود را نخارانید، چرا که بعد از هایفوتراپی پوست شما بسیار حساس خواهد بود و خاراندن میتواند به پوست شما آسیب بزند. اگر جای زخمی هم روی پوست خود دارید اجازه دهید که پوست روند ترمیم طبیعی خود را داشته باشد. اگر سعی کنید زخم ها را بکنید ممکن است باعث ایجاد زخم های بزرگتر شوید که در اینصورت احتمال عفونت کردن زخم ها نیز وجود دارد.

پس توجه داشته باشید که بعد از هایفوتراپی، از خاراندن و دستکاری پوست خود اجتناب کنید.

۴. بیشتر آب بنوشید

آب مایه حیات است. یعنی زندگی تک تک سلول های بدن ما به آب وابسته است. از اینرو، بعد از هایفوتراپی، نباید از نوشیدن آب غافل شوید و باید بیش از هر نوشیدنی دیگری، آب مصرف کنید. مصرف زیاد آب میتواند باعث افزایش سرعت تولید کلاژن در بدن شود که این امر به بهبودی سریعتر پوست کمک خواهد کرد.

حتما به خاطر داشته باشید که با مصرف زیاد آب، بدن خود را هیدراته نگه دارید.

۵. با آب داغ استحمام نکنید

حتما حین استحمام از آب سرد استفاده کنید چرا که آب سرد، هم از بروز آسیب و تحریک پوست جلوگیری می کند و هم چربی طبیعی محافظ پوست را حفظ میکند.اگر نمیتوانید با آب سرد استحمام کنید در اینصورت از آب ولرم استفاده کنید.

توجه داشته باشید تا زمانی که پوست شما بطور کامل بهبود نیافته و در صورتی که پزشک به شما توصیه نکرده باشد، از استحمام با آب گرم خودداری کنید.

هایفوتراپی چه عوارض جانبی دارد؟

پس از هایفوتراپی، ممکن است پوست شما به اصطلاح “ برافروخته” به نظر برسد، اما این قرمزی و التهاب خفیف ظرف مدت چند ساعت برطرف خواهد شد. برخی از مراجعه کنندگان نیز تورم خفیف و احساس سوزن سوزن شدن و حساسیت پوستی دارند که این عوارض نیز طی ۷ الی ۱۰ روز بطور کامل رفع خواهند شد. کبودی و بی حسی ناحیه تحت درمان نیز جزو عوارض نادری است که همیشه اتفاق نمیفتد. به طور کلی هایفوتراپی نیز همانند سایر روش های درمانی، عوارض جانبی خفیفی دارد که پزشک شما در جلسه ی مشاوره، شما را از تمامی این موارد آگاه خواهد کرد.

سرم ویتامین C چیست؟ + معرفی11 دلیل برای اینکه باید از سرم ویتامین C استفاده کنیم

آیا هایفوتراپی بی خطر است؟

توجه داشته باشید که دستگاه های هایفوی تقلبی بسیاری در بازار وجود دارند. استفاده از این دستگاه ها نه تنها موثر نخواهد بود بلکه خطرات بسیاری را نیز بهمراه خواهد داشت. همچنین، هرگز دستگاه هایفو خانگی نیز خریداری نکنید چرا که استفاده از این دستگاه ها نیز هیچ تاثیری در بهبود وضعیت پوست شما نخواهد داشت و مهمتر از آن اینکه، استفاده از این دستگاه های خانگی خطرناک نیز هست.

هایفوتراپی

اگر پزشک متخصص از دستگاهی نظیر دستگاه هایفوتراپی اولترافورمر ۳ (ULTRAFORMER III)، که دارای نشان گواهینامه ی CE پزشکی است استفاده کند، درمان شما کاملا بی خطر خواهد بود و شما نتایج مطلوبی خواهید گرفت.

هایفوتراپی در افراد بالای ۳۰ سال با میزان شل شدگی متوسط پوست، بسیار موثر و کارآمد خواهد بود. اگر میزان شل شدگی و افتادگی پوست فرد بسیار زیاد باشد، هایفوتراپی برای او چندان کارساز نخواهد بود، مگر اینکه پزشک تشخیص دهد که این درمان برای چنین مواردی قابل استفاده باشد. بطور کلی، هایفوتراپی برای افرادی که دارای ضایعات یا آسیب های پوستی شدید هستند یا دارای آکنه و ایمپلنت های فلزی در نواحی تحت درمان هستند، چندان موثر و کارساز نخواهد بود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با هایفوتراپی آشنا شدید. همچنین از مزایا و معایب آنها آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا هایفوتراپی برای رفع خطوط گردن و دکلته نیز موثر است؟

تنها روش لیفتینگ مورد تایید سازمان غدا و داروی آمریکا (FDA)، که برای رفع خطوط و چین و چروک گردن و دکلته نیز موثر است، هایفوتراپی میباشد.

آیا می توان بعد از تزریق بوتاکس نیز هایفوتراپی انجام داد؟

افرادی که تزریق فیلر، لیفت با نخ یا تزریق بوتاکس داشته اند باید ۳ ماه صبر کنند و بعد از آن برای هایفوتراپی اقدام کنند.اما به فاصله ی ۱۰ الی ۱۵ روز پس از هایفوتراپی، میتوان تزریق بوتاکس، فیلر و لیفت با نخ را انجام داد.

پاسخ دهید

9 + 1 =