راهنما خرید لوازم خانه

راهنمای خرید یخچال فریزر + مهمترین نکاتی در خرید یخچال فریزر که باید بدانید

یخچال فریزر
384بازدید

تصویر یک آشپزخانه بدون یخچال فریزر تقریباً مثل تصور کردن یک خانه بدون سقف است. لازم به توضیح نیست که این وسیله تا چه اندازه نقش ضروری و مهمی در زندگی دارد. یخچال فریزر یکی از اصلی ترین ارکان آشپزخانه و خانه است و در صورتی که کیفیت و کارایی خوبی نداشته باشد حتماً زندگی را با دردسر مواجه خواهد کرد. از آنجایی که خرید یک دستگاه یخچال فریزر بار مالی تقریباً سنگینی خواهد داشت و از طرفی تنوع بالای برندها و مدل‌های یخچال فریزر شما را در انتخاب سردرگم خواهد کرد، باید در زمان خرید بسیار دقت کرده و با آگاهی دست به انتخاب آن بزنید. در راهنمای خرید یخچال فریزر بر آن شدیم که تمام اطلاعات لازم جهت یک خرید درست و منطقی را در اختیارتان قرار دهیم.


فهرست مطالب


یخچال چیست و چگونه کار می‌کند؟

یخچال دستگاهی است که با استفاده از گاز سرد کننده فرآیند سرماسازی را انجام، دمای مواد غذایی را کاهش داده و جذب می‌کند . گاز سرد کننده در سیستم یخچال با تبخیر شدن، دمای داخل دستگاه را سرد می‌کند و با این سرما مواد غذایی را برای زمان طولانی تازه و سالم نگه می‌دارد.

عمل سرماسازی با همکاری چندین قطعه در سیستم یخچال‌فریزر انجام می‌شود که در ادامه راهنمای خرید یخچال فریزر به مهمترین آن‌ها به اختصار اشاره می‌کنیم. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید.

 • کمپرسور (compressor)

کمپرسور یا همان موتور یخچال یکی از مهمترین و گرانقیمت‌ترین قسمت‌های دستگاه است که با جریان برق کار می‌کند و در قسمت پایین و پشت یخچال قرار می‌گیرد. از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده و با ایجاد دو حالت مکیدن و دمیدن، گاز را درون سیستم یخچال به حرکت در می‌آورد.

کمپرسور یخچال

کمپرسور گاز مبرد را از اواپراتور می‌گیرد و تحت فشار و با درجه حرارت زیاد آن را با قدرت به داخل لوله‌های کندانسر می‌فرستد . هر چقدر کمپرسور قوی‌تر عمل کند این فرآیند با کیفیت و سرعت بالاتری انجام خواهد شد.

در گذشته از کمپرسورهای پیستونی استفاده می‌کردند که سروصدای زیادی تولید می‌کرد اما امروزه در اکثر یخچال‌ها از کمپرسورهای خطی استفاده می‌شود، که علاوه بر اینکه سروصدای کمی دارند (زیرا در این مدل، هر بار نیاز به خاموش و روشن شدن موتور نیست بلکه دور موتور کاهش و افزایش می‌یابد)، پرقدرت‌تر عمل کرده و برق کمتری هم مصرف می‌کنند.

 • کندنسر (condenser)

حتماً لوله‌های مشکی رنگ کندنسور را، در پشت بسیاری از یخچال‌ها دیده‌اید. این لوله‌ها وظیفه دارند گاز سردکننده فریون را که با فشار از کپرسور وارد می‌شود، با کاهش دما و خنک کردن به مایع تبدیل کنند. اگر این عمل خنک کردن روی گاز انجام نشود عملکرد سرماسازی در یخچال با مشکل مواجه خواهد شد.

یخچال فریزر

گاز مایع شده وارد بخش درایر یا فیلتر تصفیه کننده می‌شود. وظیفه این بخش زدودن گاز سرد کننده، از هرگونه جرم و رطوبت قبل از ورود به اوپراتور است. گازی که وارد اپراتور میشود باید تصفیه شده و خشک باشد.

 • اواپراتور (evaporator)

اواپراتور کار سرماسازی را انجام می‌دهد. گاز مایع پس از تصفیه، وارد اپراتور شده، سطح فشار و درجه حرارت در اواپراتور پایین آمده، گاز مایع به جوش می‌آید تبخیر شده و به بخار تبدیل می‌شود. در نتیجه حرارت از محیط به اواپراتور منتقل شده و عمل سرماسازی صورت می‌گیرد، سپس گاز توسط لوله‌های مکنده به سمت کمپرسور باز می‌گردد و این چرخه گاز دائماً تکرار شده و عمل سرماسازی همواره در سیستم یخچال به این صورت در حال انجام است .

کارکرد فریزر نیز با یخچال تفاوتی ندارد منتها در فریزر ترموستات برای دمای کمتری تنظیم خواهد شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی ال جی  را بخوانید.

 • ترموستات (termostat)

وظیفه تنظیم دما در فرایند سرماسازی و دستور دادن به کمپرسور جهت (خاموش روشن شدن/کاهش و افزایش دور موتور) به عهده ترموستات است.در واقع ترموستات وظیفه دارد که دمای داخل یخچال را در حد دمای استاندارد حفظ کند و در صورت افزایش دما به موتور دستور دهد که کار کند و دما را کاهش دهد تا به دمای تنظیم شده برسد و برعکس، زمانی که دمای داخل دستگاه کاهش پیدا کرد موتور را آگاه کند که دما را افزایش دهد.

معرفی و راهنمای خرید ماشین ظرفشویی + بررسی  ویژگی های ماشین ظرفشویی ال جی

معرفی انواع دستگاه در راهنمای خرید یخچال فریزر

انتخاب یخچال فریزر بستگی به سلیقه، بودجه، نیاز و تعداد افراد استفاده کننده از آن دارد. یخچال فریزرها بسته به نوع، سلیقه، و نیاز مصرف کننده، تعداد افراد خانواده، اندازه و وسعت آشپزخانه، در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و متنوع طراحی می‌شوند.

جهت تسهیل در امر خرید، در مقاله‌ی راهنمای خرید یخچال فریزر، انواع یخچال فریزرهای موجود در بازار را به اختصار به شما معرفی می‌کنیم تا با معایب و مزایا و کارایی مناسب هر یک از آن‌ها تا حدودی آشنا شوید.

یخچال فریزرها را به طور کلی با دو معیار دسته بندی می‌کنند:

 1. بر مبنای طراحی درب
 2. بر مبنای نوع نصب

راهنمای خرید یخچال فریزر بر اساس طراحی درب

یخچال فریزرها بر اساس طراحی درب به پنج دسته تقسیم می‌شوند:

یخچال‌های فریزر بالا

این مدل یکی از رایج‌ترین ارزان‌ترین و سابقه‌دارترین مدل‌های یخچال فریزر در دنیاست. طراحی مدل به شکلی است که فریزر در بالا و یخچال در قسمت پایین دستگاه قرار دارد. یخچال‌های این مدل فضای داخلی زیادی دارند و معمولا اندازه یخچال از فریزر بزرگتر است.یخچال ویژگی خاصی ندارد و از نظر ظاهری نیز خیلی نظرها را جذب نمی‌کند اما نسبت به دیگر یخچال‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کند.

یخچال‌های فریزر بالا

شاید تنها نقطه ضعف آن این است که شما برای استفاده از طبقات پایین یخچال باید خم شوید و این مسئله کمی سختی ایجاد می‌کند. این مدل‌ها برای افرادی که از غذاهای منجمد زیاد استفاده می‌کنند و دائماً با فریزر سر و کار دارند بهترین گزینه است اما فضای فریزر در این دستگاه‌ها معمولا کم است.

یخچال‌های فریزر پایین

در این مدل بخش مربوط به فریزر در پایین دستگاه و یخچال در بالای دستگاه طراحی شده است. طراحی مدل نسبت به یخچال‌های فریزر بالا منطقی‌تر است زیرا یخچال دقیقا مقابل سطح چشمان شما است و برای استفاده از آن دیگر مجبور به خم شدن نیستید.

یخچال فضای داخلی نسبتا زیادی دارد و از یخچال‌های مدل فریزر بالا گرانتر و جدیدتر و در بین مصرف‌کنندگان محبوب‌تر است. در این مدل یخچال فریزرها اغلب فریزر کشویی است و فضای بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی سامسونگ  را بخوانید.

یخچال فریزرهای درب فرانسوی (ferench door)

این مدل یخچال فریزر از سه درب تشکیل شده دو درب در قسمت بالا که یخچال قرار دارد و از مرکز به دو طرف باز می‌شود، و یک درب در قسمت پایین دستگاه که فریزر قرار دارد. طراحی زیبا و مدرن این یخچال‌ها جلوه خاصی به دکوراسیون آشپزخانه شما می‌بخشد.

یخچال فریزرهای درب فرانسوی

این مدل یخچال‌ها بسیار عریض بوده و فضای زیادی هم در قسمت یخچال و هم در قسمت فریزر دارند که شما می‌توانید به آسانی مواد غذایی با حجم بالا مانند کیک تولد یا بسته‌بندی‌های بزرگ مواد غذایی را در آن نگهداری کنید.

در کل این مدل یخچال فریزر در بین انواع دیگر خود بسیار جادار و مناسب برای خانواده‌های پرجمعیت است. تکنولوژی این یخچال‌ها بسیار پیشرفته است و قابلیت‌های جانبی بسیاری مانند آب سرد کن یخ ساز و …. دارد. شاید بتوان از معایب این مدل به قیمت بالا و فضای زیادی که در آشپزخانه اشغال می‌کند اشاره کرد.

یخچال فریزرهای ساید بای ساید

می‌توان گفت یکی از پرفروش‌ترین یخچال‌ها در بازار یخچال فریزر ساید بای ساید است. در طراحی این مدل یخچال و فریزر در کنار هم قرار می‌گیرند. مستطیلی را در نظر بگیرید که از طول به دو قسمت مساوی تقسیم شده و درب در هر دو قسمت از مرکز به جهت بیرون باز می‌شود.

فضای داخلی هر دو بخش تقریباً باریک و با هم برابر است (البته در بسیاری از مدل‌های ساید بای ساید یخچال کمی بزرگ تر از فریزر است) بنابراین در نگهداری مواد غذایی با حجم بالا کمی شما را محدود می‌کند.

یخچال فریزرهای ساید بای ساید

محبوبیت زیاد این مدل به خاطر زیبایی ظاهری آن است چرا که استفاده از یخچال فریزر ساید دکوراسیون آشپزخانه شما را مدرن‌تر نشان می‌دهد. از دیگر مزایای یخچال ساید می‌توان به قابلیت‌های جانبی متنوع، مانند دستیار صوتی، اتصال به اینترنت، سیستم عامل، دسترسی آسان به هر دو بخش یخچال و فریزر و ظرفیت بالا اشاره کرد.

مقایسه لباسشویی ‌سامسونگ و ال جی + مهم ترین معیارها در مقایسه لباسشویی سامسونگ با ال جی

جابه‌جایی و حمل‌ونقل این مدل از یخچال‌ها به دلیل وزن سنگین آن تا اندازه‌ای دشوار است. از آنجایی که یخچال ساید اندازه بزرگی دارد و فضای زیادی از آشپزخانه شما را اشغال می‌کند، بنابراین اگر آشپزخانه کوچکی دارید از خرید این نوع یخچال صرف‌نظر کنید.یخچال‌های ساید نسبت به یخچال‌های درب فرانسوی ارزان‌تر هستند ولی فضای کمتری را نسبت به آن مدل در اختیار شما می‌گذارد. البته این مسئله بستگی به بزرگی و کوچکی یخچال نیز دارد.

یخچال فریزر‌های دوقلو

این مدل از یخچال، کاملاً مانند یخچال ساید است با این تفاوت که در این مدل یخچال و فریزر از هم جدا بوده، بنابراین در حمل و نقل آن با مشکل مواجه نخواهید شد و می‌توانید هر کدام از آن‌ها را به طور جداگانه جابه جا کنید.یکی دیگر از تفاوت‌های این مدل با مدل سایت این است که یخچال‌های دوقلو بزرگتر هستند و فضای داخلی بسیار زیادی را در اختیارتان قرار می‌دهند و شما می‌توانید به راحتی هر مقدار از مواد غذایی مورد نیازتان را در آن نگهداری کنید.

یخچال فریزر‌های دوقلو

یخچال‌های دوقلو بسیار مناسب استفاده برای خانواده‌های پرجمعیت هستند. در هنگام خرید دقت کنید که این یخچال‌ها به دلیل حجم بالا فضای زیادی را از آشپزخانه شما اشغال می‌کنند. از لحاظ هزینه خرید مانند یخچال ساید است اما نسبت به آن جادارتر است.از دیگر مزایای یخچال‌ دوقلو این است که در صورت کمبود فضا می‌توانید هر کدام از دو بخش یخچال و فریزر را در فضاهای جداگانه مورد استفاده قرار دهید.

یخچال فریزرهای چهار درب

این سبک از طراحی در یخچال فریزر کمی شبیه یخچال‌های درب فرانسوی است با این تفاوت که در بخش فریزر به جای دو کشو عریض و بزرگ دو درب، کاملا هماهنگ با درب‌های بالایی در قسمت یخچال تعبیه شده است.

در این مدل از یخچال فریزرها شما در بخش فریزر به بیشتر از دو عدد کشو دسترسی دارید و این طراحی به شما امکان می‌دهد تا مواد غذایی را تفکیک کرده و به راحتی طبقه‌بندی کنید اما دیگر امکان قرار دادن مواد غذایی با حجم زیاد و اندازه بزرگ را نخواهید داشت.

راهنمای خرید یخچال فریزر بر اساس نوع نصب

یخچال‌ها بر اساس نوع نصب به دسته تقسیم می‌شوند:

یخچال‌های مستقل و عمیق

این نوع یخچال‌ها را به دلیل این که فقط مابین کابینت قرار می‌گیرند و به جایی نصب نمی‌شوند و می‌توان از آن‌ها خارج از محدوده کابینت‌ها به طور جداگانه استفاده کرد یخچال‌های مستقل می‌نامند که خود به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • ۱- یخچال‌های مستقل به عمق استاندارد

این سبک از یخچال‌ها عمق زیادی دارند و اگر در فضای بین کابینت‌ها قرار بگیرند از خطوط کابینت‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر بیرون زده، و نظم کابینت‌ها و دکوراسیون آشپزخانه را به هم می‌زنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود از آن‌ها در فضایی خارج از ردیف کابینت‌ها استفاده شود. این مدل از یخچال‌ها با عمق کانتر ارزان‌تر، عمیق‌تر و جادارتر است و به راحتی قابل جابه‌جایی می‌باشد .

 • ۲- یخچال‌های مستقل با عمق کانتر

این مدل از یخچال‌ها عمق زیادی ندارند و عمق آن‌ها بدون احتساب درب یخچال با عمق استاندارد کابینت برابر است. به این شکل که وقتی بین کابینتی قرار می‌گیرد کاملاً پوشش داده می‌شود و فقط درب یخچال از لبه کابینت‌ها بیرون می‌زند بنابراین ظاهر بسیار شیک ساده و زیبای دکوراسیون آشپزخانه شما می‌بخشد.عمق یخچال‌ها با عمق استاندارد کابینت‌ها هماهنگ است و از یخچال‌هایی که عمق استاندارد دارند کم عمق‌ترند و ظرفیت کمتری دارند.

یخچال‌های توکار

این سبک از یخچال‌ها خود به دو نوع تقسیم می‌شوند:

 1. یخچال‌های کامپکت (فشرده)
 2. کشوهای سرد کننده زیر پیشخوان

یخچال کامپکت

از این سبک از یخچال‌ها به دلیل کم حجم بودن و فشرده بودن طراحی شان می‌توان در انواع فضاهای اداری، فروشگاه ها، رستوران‌ها و حتی در آشپزخانه‌های خانگی به راحتی استفاده کرد. می‌توان آن‌ها را در قسمت پایین جزیره یا پیشخوان به آسانی نصب و استفاده کرد.

یخچال کامپکت

این یخچال‌ها برای نگهداری انواع مواد غذایی کم حجم و نوشیدنی‌ها مناسب است. از این دستگاه در قالب یخچال فریزر مخزن نگهدارنده نوشیدنی و یخ‌ساز استفاده می‌شود.عملکرد این یخچال‌ها با یخچال‌های مستقل کاملاً متفاوت است بنابراین بدون اینکه موتور آسیب ببیند به راحتی در بین کابینت‌های پیشخوان جا می‌گیرد.

راهنما و مشخصات خرید کولر گازی اسپلیت ال جی - LG + بررسی 12 نکته برای انتخاب کولر گازی مناسب

کشوهای سرد کننده زیر پیشخوان

این دستگاه کاملا شبیه کشوهای کابینت بوده و به همان شکل زیر پیشخوان نصب، بیرون کشیده و استفاده می‌شود. بسیار طراحی زیبا مدرن و شیکی دارد و بدون به هم زدن شکل و نظم کابینت‌ها می‌توانید انواع نوشیدنی‌ها و خوردنی‌ها را داخل آن نگهداری کنید. از نکات مثبت این دستگاه استفاده و دسترسی آسان برای تمام افراد خانواده حتی کودکان است.

سرد کننده‌های ستونی

همانطور که از نامشان پیداست به شکل عمودی قرار می‌گیرند . این دستگاه‌ها عموماً،به طور کامل یخچال یا تماما فریزر هستند اما امکان ترکیب یخچال و فریزر، طبق نظر و سلیقه سفارش دهنده امکان‌پذیر است.

این دستگاه‌ها فضای کمی را اشغال می‌کنند، ظاهر زیبایی به آشپزخانه می‌دهند و استفاده از آن‌ها در آشپزخانه‌های کوچک و خانواده کم جمعیت کم بسیار مناسب و کار آمد است. تنوع این محصول در بازار فروش ایران بسیار کم است.

معرفی نکات مهم در راهنمای خرید یخچال فریزر

شاید این گونه به نظر بیاید که خرید یخچال فریزر کار خیلی دشواری نیست، اما از آن جایی که این وسیله الکتریکی یکی از ضروری ترین وسایل آشپزخانه شماست و برای خرید آن باید هزینه زیادی بپردازید، بهتر است قبل از هر اقدامی برای خرید با فاکتورهای مهم در انتخاب یک یخچال مناسب برای خود و خانواده تان اشنا باشید.

قطعاً در وهله‌ی اول، سلیقه، بودجه، نیاز شخصی و فضایی که در اختیار دارید نوع خرید شما را تعیین خواهد کرد. اما نکات مهم بسیاری در انتخاب یک یخچال مناسب برای شما وجود دارند که اگر آن‌ها را بدانید، انتخاب درست‌تری خواهید داشت. در ادامه مطلب راهنمایی خرید یخچال فریزر تمامی این نکات را برایتان توضیح خواهیم داد.

ابعاد یخچال

به دلیل تنوع سایز در یخچال‌ها این نکته در هنگام خرید می‌تواند کمی گیج کننده باشد. بنابراین خیلی مهم است که شما قبل از خرید ابعاد (طول، عرض، عمق) ورودی خانه، راهروها، آشپزخانه یا فضایی که برای قرار دادن یخچال در نظر گرفته‌اید را به طور دقیق اندازه گرفته باشید.

ابعاد یخچال

اگر خانه‌تان کوچک است هرگز یخچال بزرگ نخرید، زیرا نه تنها با مشکل کمبود جا، جابه‌جایی و حمل و نقل مواجه خواهید شد، بلکه تردد در آشپزخانه و همچنین استفاده درست از یخچال و تمیز کردن آن نیز برایتان سخت خواهد بود.

در زمان اندازه گیری ابعاد فضای قرار گرفتن یخچال به خاطر داشته باشید که، حتما باید ۲۰ سانتی‌متر از دیوار پشت و پنج سانتی‌متر از دیوارهای کناری فاصله داشته باشد. اگر این فاصله استاندارد را رعایت کنید هوای آزاد می‌تواند به راحتی در اطراف یخچال به حرکت در بیاید و همچنین گرمای موتور به راحتی خارج شده و شما به بهترین کارایی سیستم خنک کننده یخچال دست خواهید یافت.

سبک زندگی

عادات شخصی و سبک زندگی شما در خرید مواد غذایی می‌تواند راهنمای خوبی جهت انتخاب نوع یخچال برایتان باشد. از آن جایی که ظرفیت یخچال‌ها بسیار متنوع است شما می‌توانید بسته به حجم خریدتان در طول ماه یا هفته بزرگی و کوچکی اندازه یخچال را انتخاب کنید.

اگر شما جزو کسانی هستید که به مصرف مواد غذایی تازه عادت دارید و هر بار به اندازه مصرف یک هفته‌تان خرید می‌کنید نیازی به هزینه کردن برای تهیه یخچال بزرگ ندارید. ولی اگر تعداد افراد خانواده تان زیاد است و عادت به تهیه و ذخیره مواد غذایی دارید باید از مدل‌هایی با ظرفیت بالاتر استفاده کنید.

فضای داخلی یخچال فریزر

قبل از هر توضیحی بهتر است بدانید فضای یخچال‌ها را با مقیاس فوت مکعب می‌سنجند. هر فوت تقریبا با ۲۸ لیتر برابر است، و هر لیتر مساوی است با اندازه یک مکعب به ابعاد ۱۰ ×۱۰×۱۰٫ بنابراین برای محاسبه فضای داخلی یخچال ۲۰ فوتی لازم است که بیست را در عدد ۲۸ ضرب کرده و حاصل ضرب را مجددا در اندازه یک مکعب ضرب کنیم.

کارایی گوشت کوب برقی چیست؟ + نکات مهمی که در خرید گوشت کوب برقی باید به آن توجه کنیم

انتخاب فضای داخلی یخچال بسته به تعداد افراد خانواده و سبک زندگی آن‌ها دارد. معمولاً برای خانواده‌ای با تعداد ۴ نفر یخچالی با فضای ۱۸ تا ۲۲ فوت مناسب است، اگر تعداد بیشتر شد طبیعتاً باید یخچال بزرگ‌تری تهیه کرد ( البته این اعداد قطعی نیست و گاهی اوقات یک خانواده معمولی بسیار پرمصرف هستند و نیاز به یخچال بزرگ دارند).

فضای داخلی

لازم است بدانید که همیشه باید فضای داخلی یخچال را با احتساب فضایی که کشوها و طبقات اشغال کرده‌اند در نظر بگیرید.یعنی اگر فضای یخچال دوقلو ۳۰ فوت مکعب عنوان می‌شود، شما باید بدانید که این عدد دقیقاً مساوی با فضایی که در اختیار خواهید داشت نیست و فضای اشغال شده توسط کشوها، آبسردکن، یخ ساز و… را از آن ۳۰ فوت مکعب کسر کرده و فضای قابل استفاده را کمی کمتر از آن در نظر بگیرید.

فضای داخلی برخی از انواع مدل‌های یخچال فریزر:

 • ساید بای ساید: ۲۰ تا ۲۹
 • دوقلو: ۳۲ تا ۴۱
 • فریزر بالا: ۱۴ تا ۲۴
 • فریزر پایین: ۱۹تا ۲۵
 • کامپکت: ۱۰ تا ۱۲

داشتن کشوی جامیوه‌ای جادار که میوه‌ها را خوب و تازه برای چندین روز نگه دارد از مهم‌ترین فاکتورهای یخچال فریزر خوب است.

طراحی داخلی نکته‌ای قابل توجه در راهنمای خرید یخچال فریزر

طراحی داخلی یخچال فقط جنبه زیبایی ندارد و از لحاظ کاربردی نیز بسیار حائز اهمیت است. مدیریت درست در طراحی و طبقه‌بندی طبقات یخچال فریزر از هدر رفتن فضای داخلی یخچال جلوگیری کرده و دست شما را در استفاده بهینه از تمام فضای داخل باز می‌گذارد.

این که کشوها و طبقات یخچال به شکلی طراحی شده باشند که بیشترین فضا را برای استفاده در اختیار شما قرار دهند نکته بسیار مهمی است. بنابراین یخچال‌هایی را انتخاب کنید که بتوان قفسه‌ها و کشوهای آن را در فواصل مورد نیاز تنظیم کرد. قابل تنظیم بودن قفسه‌ها این امکان را به شما می‌دهد که در صورت نیاز بتوانید ظرفیت یک طبقه یا کشو را افزایش یا کاهش دهید.حتماً به فضای تعبیه شده روی درب یخچال دقت کنید، زیرا فضاسازی مناسب روی درب، در استفاده و جا دادن انواع بطری مایعات و مواد غذایی با بسته بندی کوچک بسیار کمک حالتان خواهد بود.

از دیگر نکات مهم در طراحی داخلی و راهنمای خرید یخچال فریزر بخش مربوط به جامیوه‌ای می‌باشد. داشتن کشوی جامیوه‌ای جادار با فضای کافی که سبزیجات، میوه و صیفی‌جات را خوب و تازه برای چندین روز نگه دارد و به راحتی قابل حرکت و شستشو باشد از مهم‌ترین فاکتورهای یخچال فریزر خوب است.

اگر جزء افرادی هستید که مصرف میوه و سبزیجات بالایی دارید به این نکته در خرید به طور ویژه اهمیت بدهید. یک جا میوه‌ای خوب به طور معمول باید عرض ۴۵ سانتی‌متر یا بیشتر داشته باشد تا به راحتی انواع سبزیجات حجیم و بلند مانند کاهو، کرفس، و غیره در آن جا بگیرد. اگر یخچال بیشتر از یک جامیوه‌ای داشته باشد برای استفاده مناسب‌تر است.از دیگر قابلیت‌های یک طراحی داخلی کارآمد برای یخچال، می‌توان به محفظه لبنیات، محفظه نگهداری گوشت و محفظه خنک کننده سریع اشاره کرد.

 • محفظه لبنیات: این بخش مخصوص نگهداری مواد غذایی‌ای مثل کره و پنیر می‌باشد که دمای آن کمی بالاتر از سایر بخش‌های دیگر یخچال است.
 • محفظه نگهدارنده گوشت (chiller): از آنجایی که دمای محفظه نزدیک به صفر است به راحتی می‌توانید گوشت مرغ و ماهی تازه را برای چندین روز در آن نگهداری کنید. اگر عادت به خرید روزانه و استفاده از مواد غذایی به صورت تازه دارید استفاده از این محفظه می‌تواند برای شما بسیار لذت‌بخش باشد.
 • محفظه خنک کننده سریع: این بخش برای خنک کردن سریع انواع نوشیدنی‌ها بهترین گزینه است، توجه کنید که نباید مواد غذایی را زمان طولانی درون آن نگه دارید.

جنس بدنه یخچال فریزر

بخش عمده جنس بدنه یخچال‌ها را فلزاتی مثل آهن و فولاد تشکیل می‌دهند که از استحکام کافی برخوردارند. در لایه بیرونی یخچال‌ها معمولاً از استیل ضد زنگ استفاده می‌شود. یخچال فریزرهای با بدنه استیل ظاهر بسیار جذاب و زیبایی به آشپزخانه‌ها می‌دهند و در برابر رطوبت و خطر زنگ زدگی کاملا مقاوم هستند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش + بررسی کاربرد برنامه های شست و شوی ماشین ظرفشویی بوش

یخچال‌های با بدنه استیل ضد زنگ غالباً از سایر یخچال‌ها گران تر هستند. اما عی  این بدنه در لکه شدن آن است. یخچال‌های با بدنه استیل اثر انگشت جای لک و چربی را به وضوح نشان می‌دهند. علاوه بر آن روی بدنه‌های کاملاً استیل مگنت‌های تزیینی یخچال به خوبی نمی‌چسبند.

شرکت‌های سازنده برای حل این مسائل از فولاد با پوشش استیل لمینت یا رنگ استفاده کرده‌اند که هم از نظر ظاهری شبیه بدنه‌ی استیل باشد هم ارزان‌تر است و هم انواع مگنت‌ها به راحتی به آن می‌چسبد. فقط باید بسیار مراقبت نمایید تا با اجسام تیز خط و خش روی بدنه یخچال نیافتد.

رنگ یخچال فریزر

انتخاب رنگ یخچال یکی از دغدغه‌های مهم خریداران در زمان انتخاب یخچال است.

مصرف انرژی از فاکتورهای مهم راهنمای خرید یخچال فریزر

بخش مهمی از هزینه سالانه برق مصرفی یک خانه به یخچال فریزر مربوط است. بنابراین اگر شما یخچالی بخرید که از نظر مصرف انرژی کم مصرف‌تر و با کیفیت‌تر باشد در هزینه‌های سالانه خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید. یخچال‌هایی که از نظر رده‌بندی برچسب انرژی در رتبه بالاتری قرار می‌گیرند، کم مصرف‌ترین در نوع خود محسوب می‌شوند.

برچسب انرژی معمولاً در گوشه سمت چپ و بالا چسبانده می‌شود که نشان‌دهنده سطح مصرف برق دستگاه است و از A تا G رتبه بندی شده، که هرچقدر سطح مصرف دستگاه به A نزدیک‌تر باشد دستگاه کم مصرف‌تر است. یخچال‌های مدل فریزر پایین بهترین‌ نوع در مصرف انرژی هستند و پس از آن می‌توان به یخچال‌های فریزر بالا اشاره کرد.

همچنین یخچال‌هایی که دارای برچسب energy star (استاندارد بین المللی مصرف انرژی) هستند، نسبت به سایر انواع خود ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کنند.پس هنگام خرید به نشانه‌هایی مانند نشان (energy star)، یا رتبه یخچال در برچسب‌های انرژی داخلی بسیار دقت کنید، تا هزینه کمتری در مصرف برق پرداخت کرده و به صرفه‌جویی این انرژی ارزشمند نیز کمک کرده باشید.

معرفی مدل های محبوب

یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی مدل ۲۶۷

 • سال ساخت: ۲۰۲۲
 • برند: LG
 • کمپرسور خطی اینورتر
 •  دارای InstaView Door-in-Door™
 • تلفات هوای سرد کمتر تا ۴۱ درصد
 • نسل بعدی Door-in-Door™
 • سیستم یخ SpacePlus™

یخچال فریزر بالا پایین ال جی مدل ۸۳۲

 • سال ساخت: ۲۰۱۸
 • برند: LG
 • کمپرسور خطی اینورتر
 • مجهز به سیستم هوای Fresh cooling
 • دارای کشو Moist Balance Crisper
 • قابلیت Direct cooling
 • تشخیص هوشمند Smart Diagnosis

یخچال فریزر ساید بای ساید ال جی مدل J35

 • سال ساخت: ۲۰۱۹
 • برند: LG
 • قابلیت درب در درب – Door-In-Door™
 • کمپرسور خطی اینورتر
 • سیستم یخ SpacePlus™
 • فیلتر هوای هوشمند – HygieneFRESH+™
 • سیستم هوشمند – SmartThinQ™

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید یخچال فریزر آشنا شدید. همچنین از نکات مهم هنگام خرید یخچال فریزر آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

یخچال فریزر ایرانی بهتر است یا خارجی؟

همان‌طور که می‌دانید، یخچال فریزرهای خارجی نسبت به نمونه‌های ایرانی از کیفیت بسیار بهتری برخوردارند و همچنین قابلیت‌های منحصربه‌فرد، حرفه‌ای و جدید در نمونه‌های خارجی مشاهده می‌گردد. اما با توجه به افزایش قیمت چشمگیر این محصول، اکثر افراد به خرید یخچال فریزرهای ایرانی روی آورده‌اند.

قیمت یخچال فریزر ایرانی خوب چقدر است؟

با توجه به برند، کیفیت، نوع و عوامل دیگر، قیمت یخچال فریزها متغیر است. اما به‌طور تقریبی، قیمت یخچال فریزرهای ایرانی بین ۵ الی ۷۰ میلیون تومان است. در نظر داشته باشید که بهترین یخچال فریزر ایرانی، لزوما گران‌ترین آن نیست. بنابراین بر اساس نوع نیاز، کیفیت و سایر عواملی که در این راهنمای خرید گفته شد تصمیم‌گیری نمایید.

پاسخ دهید

47 - 37 =