نوجوانی

دوران نوجوانی چگونه می گذرد؟

دوران نوجوانی را می‌توان یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های سنی در زندگی همه دانست. در این دوره فرزندتان در حال ورود به بزرگ‌سالی است و پس فشارهای روانی زیادی را باید تحمل کند که او را تا حدودی پرخاشگر یا افسرده می‌کنند. به همین خاطر برقراری ارتباط با نوجوان و تربیت او یکی از مهم‌ترین مسائلی است که والدین باید در نظر بگیرند. فشارهای روانی که در این دوران برای نوجوان پیش می‌آیند می‌تواند احتمال بروز برخی بیماری‌های روحی به‌خصوص اضطراب، افسردگی یا حتی خودکشی را افزایش دهد.


برای مطالعه بیشتر: بهترین روش ها برای آموزش دادن به کودکان


دوران نوجوانی در کدام سنین اتفاق می‌افتد؟

دوران نوجوانی به بازه سنی بین 11 یا 12 سالگی تا 20 سالگی گفته می‌شود که فرزند شما را از یک کودک وابسته به بزرگ‌سالی مستقل تبدیل می‌کند. به همین خاطر نوجوانان در حال تغییر در تمامی ابعاد جسمی، ذهنی، اجتماعی و شخصیتی هستند.

دوران نوجوانی

به عبارتی می‌توان گفت دوره نوجوانی زمانی است که فرزند شما در حال آماده شدن برای بزرگ‌سالی است، اما به دلیل تجربه کمی که دارد خطرات بسیاری مانند اعتیاد به مواد مخدر یا انحرافات رفتاری نیز او را تهدید می‌کنند و به همین خاطر والدین می‌بایست با بالا بردن آگاهی از این دوره رابطه خود را با نوجوان بهبود ببخشند تا بتوانند برای پیشگیری از بروز مشکلات به او کمک کنند.

مراحل دوران نوجوانی:


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: جفت جنین چیست و چه کارهایی برای جنین انجام می‌دهد؟


نوجوانی در حدود 12 سالگی شروع شده و با رسیدن به سنین 20 یا 21سالگی، هنگامی‌که فرد تا حد زیادی آماده استقلال از والدین شده تمام می‌شود. اما همین بازه سنی نیز به چند قسمت تقسیم می‌شود که در هر یک از آن‌ها اتفاقات متفاوتی برای نوجوان پیش خواهد آمد. این دوره‌ها عبارتند از:

روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم

مراحل ابتدایی دوره نوجوانی

تحولات ذهنی و شخصیتی اگرچه از این زمان شروع می‌شوند، اما در مقایسه با بلوغ اهمیت چندانی ندارند. در این دوره گاهی اوقات تغییرات هورمونی و شرایط جدید نوجوان باعث می‌شود آن‌ها تحریک‌پذیر یا پرخاشگر شوند.

مراحل ابتدایی دوره نوجوانی

مراحل میانی نوجوانی

مرحله میانی را می‌توان اصلی‌ترین و مهم‌ترین بخش نوجوانی دانست که از حدود 14 سالگی شروع‌شده و تا 17 سالگی ادامه پیدا می‌کند. در این دوره تغییرات جسمی و جنسی مربوط به بلوغ همچنان ادامه پیدا می‌کند اما آنچه اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد این است که نوجوان در ابعاد ذهنی و روانی نیز در حال تغییر کردن است.

از این دوره به بعد میل جنسی و کنجکاوی نسبت به جنس مخالف شروع می‌شود و به همین خاطر ممکن است گاهی اوقات رابطه عاطفی یا عاشق شدن برای نوجوان پیش بیاید. علاوه بر این آن‌ها تلاش برای دستیابی به یک هویت ثابت و مستقل از والدین را شروع می‌کنند.

مراحل پایانی نوجوانی

این دوره که از 18 سالگی شروع‌شده و در حدود 21 سالگی به پایان می‌رسد هنگامی است که فرزند شما در حال تثبیت تغییراتی است که در دوره‌های گذشته داشته است. اتفاق جدیدی در این دوره رخ نخواهد داد و تنها آنچه از گذشته بوده متعادل‌تر و پخته‌تر خواهد شد.

مراحل پایانی نوجوانی

تحولات مربوط به دوران نوجوانی:

در طی سال‌های نوجوانی فرزند شما از کودک تبدیل به بزرگ‌سال می‌شود و این به معنای آن است که آن‌ها در تمامی ابعاد ظاهری و شخصیتی در حال تغییراتی هستند که نوجوان را آماده ورود به دوره بزرگ‌سالی می‌کند.

تحولات ذهنی


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: آشنایی با آداب خواستگاری

علل و عوامل مدگرایی در کودکان و نوجوانان

مغز نوجوان نسبت به دوره کودکی با تغییرات بسیاری مواجه می‌شود.دوره نوجوانی زمانی است که برای نخستین بار فرد می‌تواند راجع به مسائل مختلف فرضیه‌سازی و استدلال نماید.

تحولات جسمی

به عقیده متخصصین بلوغ مهم‌ترین تغییر جسمانی است که در دوره نوجوانی اتفاق می‌افتد. اما در کنار آن افزایش قد و وزن نیز نکات مهمی هستند که باید به آن‌ها توجه داشت. برای آشنایی با نکات مربوط به سن بلوغ کلیک کنید.

تحولات جسمی

تحولات شخصیتی

مهم‌ترین تحول نوجوانی این است که آن‌ها سعی می‌کنند به هویتی مستقل از والدین دست پیدا کنند و به همین خاطر شما شاهد رفتارهایی مثل لجبازی یا اهمیت پیدا کردن بیشتر گروه دوستان خواهید بود.برای آشنایی با جدیدترین روش های تربیت نوجوان کلیک کنید.

اهمیت مشاوره در دوران نوجوانی:

اهمیت مشاوره در دوره نوجوانی چیست؟ یا چرا باید از مشاور در تربیت فرزندمان کمک بگیریم؟ علاوه بر اینکه مشاورین می‌توانند اطلاعات شما را نسبت به دوره نوجوانی و تغییرات آن و همین‌طور نیازهای فرزندتان افزایش دهند در موارد زیر اهمیت مشاوره افزایش پیدا می‌کند.


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


بیماری‌های روحی

تنش‌هایی که در دوره نوجوانی برای فرد پیش می‌آید او را در برابر بیماری‌های روحی به‌خصوص اضطراب و افسردگی آسیب‌پذیر می‌کند و متأسفانه آمار خودکشی در نوجوانان نیز در سال‌های اخیر رو به افزایش است. به همین خاطر هنگامی‌که نشانه‌های افسردگی یا هر بیماری روحی دیگری را در فرزندتان احساس می‌کنید بهتر است هرچه سریع‌تر از یک روانشناس کمک بگیرید

کمک مشاور

. علاوه بر این روانشناسان می‌توانند به شما و فرزندتان کمک کنند تا با استفاده از برخی راهکارها سلامت روان خود را حفظ کرده و از بروز بیماری‌های روحی پیشگیری کنید. برای آشنایی با نشانه های افسردگی در نوجوانان کلیک کنید.

راه های تقویت تصمیم گیری در نوجوانان

مشکلات رفتاری دوران نوجوانی:

مشکلات رفتاری در دوره نوجوانی می‌تواندشامل یک لجبازی ساده تا بزهکاری یا حتی رفتارهایی مانند گرایش به داشتن ظاهری نامناسب را در بربگیرد. مشاورین به شما کمک می‌کنند تا با کمترین بحران از این شرایط عبور کنید.


درباره ی 10 اصل اساسی فرزند پروری موفق که باید بدانید چه می دانید؟


نشانه‌های بلوغ نوجوانی:

علائم زیر از نشانه‌های گذار روانی-رفتاری نوجوانان از مرحله کودکی به مرحله بلوغ است:

تغییر در اطلاعات و میزان هوش

کودکان با ورود به سن بلوغ از هوش خود بهتر استفاده می‌کنند. این دوران، شروع تفکرات انتزاعی در آن‌هاست. اطلاعات عمومی‌شان بیشتر می‌شود و سعی می‌کنند برای هر پرسشی پاسخی بیابند.

تغییر در اطلاعات و میزان هوش

محدودیت ارتباط با والدین و اطرافیان

در این دوران حساس، ارتباط نوجوان با همسالان بیشتر و با والدین خود کمتر می‌شود. آن‌ها حرف کمتری برای گفتن دارند، به پرسش‌های والدین خیلی کوتاه پاسخ می‌گویند و دیگر رازهایشان را با آن‌ها در میان نمی‌گذارند.

در دوران نوجوانی تمایل به‌تنهایی

نیاز به داشتن حریم خصوصی از دیگر خصوصیات این دوران است. نوجوانان تمایل دارند بیشتر وقت خود را در اتاقشان بگذرانند. شاید می‌خواهند با والدینی که مسائل آن‌ها را درک نمی‌کنند، کمتر مواجه شده و پاسخ دهند.

تمایل به‌تنهایی

مصرف‌گرایی زیاد در دوران نوجوانی

نوجوان تصور می‌کند که گنجینه‌ای وجود دارد که می‌تواند بی‌حدوحصر از آن برداشت کند. معنی محدودیت را نمی‌داند و بدون هیچ ملاحظه‌ای با تلفن صحبت می‌کند. صدای موزیک یا تلویزیون را بلند کرده و لامپ‌ها را روشن می‌گذارد.

بداخلاقی، کم‌حوصلگی و مسئولیت گریزی


ایم مقاله شاید جالب باشد: مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل

از دوره نوجوانی چه می دانید؟

در سنین بلوغ عصبانیت، زودرنجی، کم‌حوصلگی و کم‌تحمل شدن افزایش می‌یابد. درخواست می‌شود، عصبانی می‌شوند که چرا مزاحمشان شده‌اید. شلختگی و بی‌نظمی به‌وفور در آن‌ها دیده می‌شود.

تأثیرپذیری زیاد از دوستان در دوران نوجوانی

برای نوجوانان، گروه همسالان و دوستان اهمیت خاصی دارند و به دلیل تمایلی که به گذراندن وقت با افراد هم‌سن‌وسال خوددارند، از فعالیت‌ها و گردهمایی‌های خانوادگی دوری می‌کنند.

تأثیرپذیری زیاد از دوستان

ایرادگیری و مقاومت

کودک آرام، خجالتی و کم‌حرف دیروز در نوجوانی پرحرف، سمج، باجرئت و نافرمان شده است. به دفاع از ایده‌های خود برخاسته و از خواسته‌های والدین سرپیچی می‌کند. این رفتار‌ها تا حدود زیادی طبیعی است.

نوع لباس پوشیدن

نوجوانان دوست دارند همچون همسالان خود لباس بپوشند تا هویت خود را از این طریق ابراز کنند؛ لذا هر لباسی که مد شود، به‌گونه‌ای یکپارچه بین نوجوانان شایع می‌شود.


بیشتر بخوانید: بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل چیست؟


واکنش‌های تکانشی و دفاعی

نوجوانان در این سن بشدت رفتار‌های تکانشی از خود نشان داده و با واکنش‌های دفاعی با افکار دیگران مقابله می‌کنند. گاهی برای فرار از مسئولیت و یا مشکلاتشان، آرزوی کودک بودن می‌کنند، گاه به عالم رؤیا و خیال رفته و شکست‌های خود را با خیال و اوهام جبران می‌کنند.

واکنش‌های تکانشی و دفاعی

کاهش علاقه به درس در دوران نوجوانی

به دلیل وارد شدن فعالیت‌های دیگر در زندگی نوجوان، افت تحصیلی در سنین بلوغ افزایش میابد. بیرون رفتن از منزل با دوستان، بازی‌های گروهی، افزایش علاقه به دنیای مجازی، توجه بیشتر به جنس مخالف، مکالمات تلفنی با دوستان می‌تواند مثالی از این فعالیت‌های جانبی باشد که باعث اتلاف وقت نوجوان، کاهش تمرکز و افت تحصیلی او می‌شود.

معرفی 10 راهکار طلایی برای حل بحران در دوران نوجوانی

سخن پایانی

شما در این مقاله با دوران نوجوانی آشنا شدید.همچنین از گذراندن و مشکلات ومراحل آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/aTINHAhttps://tinyurl.com/2p9nuvrw
https://zi0.ir/qpYEGhttps://cutt.ly/7ALWVb2
http://tny.im/ryohttps://b2n.ir/t42571

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا