خانواده

آشنایی با آداب خواستگاری

خواستگاری یکی از رسوم ایرانیان می باشد که از دیرباز تا به امروز زنده مانده است. خواستگاری با حضور خانواده های طرفین در پروسه ازدواج، جایگاه و اهمیت خانواده در فرهنگ ایرانی را نشان می دهد. ایرانیان به این موضوع معتقد بوده اند که حضور خانواده در فرآیند خواستگاری و ازدواج، پایداری بیشتری به وصلت می بخشد. البته این رسم در فرهنگ های دیگر نیز وجود دارد و نمی توان آن را منحصر به ایرانیان دانست.

فواید شناخت در خواستگاری جمعی

وقتی که فرد با همه افراد خانواده اش به خواستگاری می رود به یک شناخت جمعی دست می یابد زیرا افراد زیادی در این جمع فرد را از جوانب گوناگون می سنجند و هرکس از زاویه خاصی به او می نگرد. بنابراین، شناخت دقیق تری صورت می گیرد زیرا هدف همه حاضران شناخت طرف مقابل است.

خواستگاری

در انتخاب جمعی، هنگامی که افراد با تجربه فرد مورد نظر را تایید می کنند زندگی استحکام بیشتری پیدا می کند تا زمانی که فرد خودش به تنهایی دست به انتخاب همسر می زند. هنگامی که شخص از جانب بزرگترها انتخاب می شود و آن ها بر خوب بودن اوصحّه می گذارند دختر یا پسر از آرامش روانی برخوردار می شود و زندگی خود را با آرامش بیشتری می سازد.

مراسم خواستگاری چند جلسه است؟

آداب جلسه اول خواستگاری می تواند در فرهنگ های مختلف بسیار متفاوت برگزار شود. در برخی از فرهنگ ها در جلسه اول فقط خانم های خانواده پسر با خانم های خانواده دختر قرار می گذارند که معمولا در خواستگاری مذهبی اینگونه است. در برخی از خواستگاری ها تعداد زیادی از اعضای خانواده پسر و دختر در با یکدیگر دیدار می کنند درحالی که برخی ترجیح می دهند جلسه خواستگاری خلوت باشد و فقط اعضای اصلی هر خانواده و بزرگان را شامل شود.

چرا هیچ کس و هیچ چیز مرا خوشحال نمی کند ؟

برای مطالعه بیشتر: چرا همسرم به خانواده ام بی احترامی و توهین میکند؟


تعیین زمان خواستگاری

اولین مرحله خواستگاری، صحبت خانواده ها در رابطه با طرفین و تعیین زمان خواستگاری است. در رابطه با نحوه ی تعیین زمان خواستگاری شکل خاصی وجود ندارد. این مرحله می تواند به صورت حضوری و یا غیر حضوری صورت بگیرد.این گونه موارد ممکن است منجر به سوءتفاهم شود که البته در صورت درک بالای طرفین چنین اتفاقی نمی افتد.

دیدار خانواده ها با یکدیگر در خواستگاری

پس از تعیین زمان خواستگاری خانواده ها در موعد مقرر با یکدیگر دیدار می کنند. این دیدار ها بسته به تفکر خانواده ها می تواند شلوغ باشد و بخش قابل توجهی از اقوام را شامل شود و یا ممکن است فقط خود اعضای اصلی خانواده و بزرگان را شامل شود.از جهتی فرآیند شناخت و آشنایی در خواستگاری هایی که شلوغ نیستند راحت تر و بهتر انجام می شود. در این ملاقات ممکن است راجع به مسائل مهمی چون مدت زمان نامزدی تا عقد صحبت به میان آید.

دیدار خانواده ها با یکدیگر در خواستگاری

چرا خواستگاری پسر از دختر؟

در جامعه ما پسرها به خواستگاری خانم ها می روند و این امر یک عرف محسوب می شود.دختران مانند گوهری هستند که در موزه می مانند تا طالبانشان به دیدارشان آیند.

تعیین شرایط ازدواج در خواستگاری

برای به رسمیت شناخته شدن ازدواجتان از طرف قانون یک سری شرایط قانونی را باید رعایت کنید. تعیین این شرایط در مراسم خواستگاری صورت می گیرد. به عنوان مثال تعیین مهریه یکی از این شرایط است. در این مراسم موضوعاتی از قبیل مهریه و میزان آن تعیین می شود.به عنوان مثال موضوعاتی مانند محل زندگی، بحث اشتغال طرفین و… خانواده ها را به سمت توافق نهایی می کشانند.

معرفی 10 راهکار طلایی برای حل بحران در دوران نوجوانی

بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: 10 اصل اساسی فرزند پروری موفق که باید بدانید


تمام این موضوعات و شرایط در مراسم خواستگاری مورد بررسی و توافق قرار می گیرند. بخش دیگر این مرحله صحبت های دختر و پسر یا زن و مرد با یکدیگر است. این صحبت ها نیز بخش مهمی از شناخت و آگاهی نسبت به شخصیت یکدیگر را به طرفین اعطا می کند.

دیدار خانواده ها با یکدیگر در خواستگاریخواستگاری

لباس هر کس نشان دهنده شخصیت اوست بنابراین خانواده ها و دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید پوششی را انتخاب کنند که از لحاظ رنگ و مدل، ارزشهای دینی و جامعه مناسب باشند و چشم و هم چشمی را در پوشش خود کنار بگذارند.برخی به اشتباه می پندارند لباس روز خواستگاری باید لباس روزانه باشد اما برخی دیگر استفاده از لباسهای مجلسی شیک با آرایش های تندرا مناسب می دانند .

دیدار خانواده ها با یکدیگر در خواستگاری

آراستگی

آراستگی و مرتب کردن سر و صورت، لباس و … تا اندازهای مناسب است که عیب را نپوشاند که این نشان دهنده رشد اجتماعی افراد می باشد اما اگر آرایش به قصد پنهان کردن عیب خود باشد، نشان دهنده عدم صداقت است و موجب بر هم خوردن نامزدی و یا جدایی طرفین در زندگی مشترک می شود. بهتر است اگر دختر یا پسر عیبی دارند از هم نپوشانند تا در آینده با مشکل روبرو نشوند.

آداب گل و شیرینی خواستگاری

خانواده پسر در همان اولین جلسه خواستگاری لازم است گل و شیرینی تهیه کنند زیرا اگر خانواده عروس انتظار آوردن گل را داشته باشند این امر را نشانه بی احترامی به خود می دانند و اینکه اگر در جلسه اول خواستگاری گل آورده شود اثر روانی خوبی بر روی خانواده دختر خواهد داشت.همچنین تهیه گل و شیرینی برای خواستگاری نمایانگر حسن سلیقه، مهر و محبت داماد و نیز توجه ویژه خانواده داماد به عروس و خانواده است بنابراین باید به زیبایی آن بیشتر اهمیت داد تا قیمت آن .

اهمیت داشتن روابط دوستانه

این مقاله هم برایتان شاید جالب باشد: مهم ترین مشکلات نوجوانان + راه حل


ورود میهمانان و نحوه برخورد با آنها

هنگامی که خانواده پسر به خواستگاری خانواده دختر می آیند خانواده دختر باید به استقبال آن ها بروند و آن ها را به داخل خانه راهنمایی کنند و آن ها را در بالای مجلس بنشانند و سپس به تعارفات معمول بپردازند .

پذیرایی

اما امروزه دیگر این سنت جایی ندارد و دختر از همان بدو ورود مهمانها به استقبال آ ن ها می آید و کار پذیرایی را کسی دیگر انجام می دهد . اما هنوز هم در برخی از خانواده ها دختر خانم سینی چای را می گرداند و این امر گاهی خاطره ساز می شود .

پذیرایی

رفتار دختر و پسر در مراسم

دختر و پسر در مراسم خواستگاری باید رفتاری مودبانه داشته باشند و مواظب رفتار خود باشند و از زیاد حرف زدن و خنده بی جا و ترش رویی و سکوت مطلق بپرهیزند همچنین احوال پرسی گرم و خودمانی با یکدیگر نداشته باشند زیرا ممکن است دیگران برداشت های نادرست از این رفتار آن ها داشته باشند .

نکات ریز در پذیرایی از خواستگاران

  • هنگام آوردن چای برای نشان دادن حسن سلیقه تان یک شاخه گل کنار سینی پذیرایی قرار دهید.
  • پذیرایی را از افراد مسن تر خانواده داماد آغاز کنید ، این امر نشان دهنده احترام شما به افراد بزرگتر است.
  • خوردن و نوشیدن در مراسم خواستگاری، برای کم کردن اضطراب، استرس و آرام شدن بسیار مفید هستند.

این محتوای مفید را هم بخوانید: بهترین روش آموزش موسیقی به کودکان در منزل چیست؟

روش های کاربردی برای اینکه با اعتماد به نفس بنظر برسیم

نقش روانشناس خانواده در آداب خواستگاری و ازدواج:

خواستگاری و شروع یک زندگی مشترک در کنار شیرینی هایی که به همراه دارد می تواند تلخی ها و مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد. مخالفت خانواده ها با انجام مراسم خواستگاری یا ازدواج دختر و پسر، علاقه یک طرفه و بی میلی طرف مقابل به ازدواج با شما یا ترس و اضطراب از مطرح کردن درخواست ازدواج ازجمله مشکلاتی است که ممکن است در این دوران برای شما پیش بیاید.

نقش روانشناس

در چنین شرایطی بهتر است از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. مشاورین با توجه به تخصص و تجربه خود می توانند به شما در برطرف کردن این مشکلات کمک کنند. همچنین بهتر است توجه به مشاوره های پیش از ازدواج را نیز جدی بگیرید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با آداب خواستگاری آشنا شدید.همچنین از نکات آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/ebIJHAhttps://tinyurl.com/bdzxn8cz
https://zi0.ir/Y9We7https://cutt.ly/BAafXQh
https://4hd.ir/xSRWshttps://b2n.ir/n02928

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا