راهنما خرید لوازم خانه

راهنمای خرید کولر گازی + بررسی عوامل موثر در تعیین ظرفیت کولرگازی

کولر گازی
251بازدید

اگر قصد خرید کولر گازی را دارید و اطلاعات کافی در این زمینه ندارید ما به شما خواندن نوشته راهنمای خرید کولر گازی را پیشنهاد می دهیم. ما در این مقاله سعی کرده ایم به تمام سوالات شما در زمینه ی خرید کولرگازی پاسخ شفافی بدهیم. ممکن است در هنگام خرید کولرگازی سوالات زیر ذهنتان را درگیرکنند، پس تا انتها با ما باشید تا به بررسی جواب سوالات رایج زیر بپردازیم.


فهرست مطالب


راهنمای خرید کولر گازی بر اساس مدل

با بررسی راهنمای خرید کولر گازی، خرید هوشمندانه ای داشته باشید. اولین چیزی که در خرید کولر گازی باید به آن دقت کنید، مدل کولر است. در واقع شما باید بر اساس فضایی که قرار است کولر در آن قرار بگیرد شرایط را ارزیابی کنید؛ در این مقاله راهنمای خرید کولرگازی کامل برای شما توضیح داده‌ایم که چه نوع کولری را خریداری کنید.

مثلاً کولر گازی پنجره ای در لیست ابتدایی ترین و البته تا حدودی ساده‌ترین مدل کولر گازی قرار دارد. این کولرها یک سیستم یک تکه هستند و همه اجزای سیکل تبرید در داخل آن قرار گرفته است. کمپرسور و فن ها در داخل این پک قرار می‌گیرند. این کولرها در کنار پنجره و یا کانال مورد نظر وارد می شود. موضوعی که در خرید کولر گازی پنجره ای باید دقت کنید ابعاد پنجره شما است.

کولر گازی

وقتی این تجهیزات در داخل پنجره قرار می‌گیرد سبب می‌شود که صدای کمپرسور از داخل منزل به گوش برسد و به طور کلی سرما با صدا همراه است. مصرف این کولرها نیز تا حدودی بالا است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون ال جی را بخوانید. اگر به دنبال این هستید که کولر گازی چگونه کار می‌کند و کولر گازی چیست بدانید.

کولر گازی اسپیلت:

نوع دیگری از کولرها وجود دارند که اسپیلت دیواری نامیده می شوند و البته که این کولرها دو قسمتی هستند. یک قسمت برای داخل اتاق و قسمت دیگر یعنی موتور خارج از اتاق قرار می گیرد. این مدل از کولر ها به نسبت مدل های پنجره ای صدای کمتری دارند چون موتور خارج از فضای استفاده قرار گرفته است. این کولر ها فضایی از داخل اتاق را اشغال می‌کنند.

کولر گازی پرتابل:

کولر گازی پرتابل از دسته کولرهای یک تکه محسوب می شوند و فقط دارای یک لوله خرطومی پلاستیکی هستند که پشت آن برای تخلیه گرمای موتور استفاده شده است. این مدل از کولرها نیاز به نصب و لوازم خاصی ندارند و به طور کلی برای فضاهای کوچک گزینه خوبی هستند. زیر این کولرها دارای چرخ بوده و قابلیت حمل برای آن در نظر گرفته شده است.

مقایسه لباسشویی ‌سامسونگ و ال جی + مهم ترین معیارها در مقایسه لباسشویی سامسونگ با ال جی

در نهایت مدل دیگری از کولر گازی وجود دارد که ایستاده بوده و به طور کلی بر خلاف کولرهای متحرک دو تکه هستند و یک بخش آن خارجی است. این کولرها دارای پنل اصلی بوده و این پنل روی زمین قرار می گیرد. اگر دقت کنید کندانسور این کولرها می بایست در بخش بیرون از محل نصب قرار بگیرند.

این مدل از کولرها قدرت پرتاب هوای بالایی دارند و توانایی آنها در سرمایش و گرمایش زیاد است و برای سالن های وسیع نیز استفاده می شود و به طور کلی برای محل های بزرگ مناسب هستند. راهنمای خرید کولر گازی برای همه محیط ها نیاز است.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس واحد اندازه گیری ظرفیت

یکی از موارد مهمی که در راهنمای خرید کولرگازی بسیار به آن تاکید شده است بررسی واحد اندازه گیری ظرفیت کولرهای گازی است. به طور کلی واحد اندازه گیری ظرفیت کولرگازی به صورت بی تی یو BTU شناخته می‌شود و نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید ماشین لباسشویی سامسونگ را بخوانید. در واقع این واحد اندازه گیری میزان سرمایی که وارد محیط می‌شود را مشخص می شود و به این معنی نیست که کولر باد خنک تری می‌زند.

به طور کلی میزان ظرفیت کولرگازی شما بر اساس مساحت و نوع فضا و همینطور شرایط آب و هوایی فرق خواهد کرد. در این راستا ظرفیت کولرهای گازی نسبت به مساحت فضا را ارزیابی می‌کنیم.

ظرفیت کولر گازی:

مثلاً اگر مساحت فضای شما بین ۱۰ تا ۲۵ متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی ۱۲ هزار بی تی یو مناسب است. یا اگر مساحت فضای شما بین ۳۰ الی ۴۰ متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی ۱۸ هزار بی تی یو اعلام می شود. حال اگر مساحت فضا بین ۴۰ الی ۶۰ متر مربع باشد ظرفیت برای آن کولر گازی ۲۴ هزار بی تی یو خواهد بود. در نهایت مساحت ۶۰ الی ۱۰۰ را شامل شده است که شامل کولر گازی ۳۰ هزار بی تی یو می شود.

اینطور که مشخص است مساحت بین ۹۰ الی ۱۳۰ متر مربع به طور کلی ظرفیتی برابر با کولر گازی ۳۶ هزار بی تی یو دارد و برای بیش از ۱۷۰ متر مربع نیاز به ظرفیت ۴۸ هزار بی تی یو خواهد بود. پس در راهنمای خرید کولر گازی این موارد بسیار پر اهمیت بوده و رویکرد اجرایی آن به شکل قابل قبولی ارزیابی می‌شود.

  • اگر هم به دنبال خرید کولرگازی های ایستاده هستید و می خواهید راهنمای خرید انواع مدل های کولر ایستاده را بدانید، بهتر است مقاله راهنمای خرید کولر گازی ایستاده را کامل مطالعه کنید.
  • یا اگر به دنبال خرید کولر پنجره‌ای هستید. حتما برای خواندن این مقاله راهنمای خرید کولر گازی پنجره ای اقدام کنید. مسلما با شناخت درست و حرفه‌ای این محصولات می‌توانید محصول باکیفیت‌تری را خریداری کنید و از آن بهره ببرید.
ماشین ظرفشویی ال جی بهتره یا سامسونگ؟ + بررسی و مقایسه امکانات و ویژگی‌های ماشین ظرف‌شویی ال‌جی و سامسونگ

چه عواملی در تعیین ظرفیت اسپلیت اثر بخش است؟

به طور کلی در راهنمای خرید کولرگازی، یک سری عوامل اهمیت زیادی دارد. اما باید دقت کنید که به طور کلی در تعیین ظرفیت اسپلیت می بایست در ابتدا به میزان رفت و آمدها دقت شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله راهنما خرید تلویزیون سامسونگ را بخوانید. میزان رفت و آمدها در یک فضا از عوامل بسیار موثری است که در نهایت بر روی ثابت ماندن دمای محیط تاثیر می‌گذارد. یعنی اگر فضای محیط به صورتی باشد که رفت و آمد بیشتر شود، به طور کلی خرید کولرگازی با ظرفیت بالا گزینه بهتری است.

کولر گازی

موضوع بعدی در خصوص آب و هوا است. آب و هوا روی عملکرد کولرگازی بسیار تاثیرگذار است. فرض کنید قرار به خرید کولر گازی برای مناطق جنوبی کشور است در این صورت کولر گازی با ظرفیت حداقل ۱۸ هزار یا ۲۴ هزار بی تی یو گزینه مناسبی خواهد بود. کولرهای گازی حاره ای یکی از انواع کولرهای گازی موجود هستند که برای آب و هوای گرم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از سوی دیگر ارتفاع سقف نیز بخش مهمی است که در راهنمای خرید کولرگازی به آن اشاره شده است. عواملی که روی ظرفیت کولر گازی تاثیر می‌گذارد باید به دقت ارزیابی شود. مثلاً ارتفاع سقف ساختمان باید بین ۲/۷ الی ۲/۹ متر ارزیابی شود و در صورتی که ارتفاع سقف از اندازه گفته شده بیشتر باشد نیاز است که ظرفیت اسپلیت نیز بیشتر شود.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس کمپرسور

کمپرسور یا موتور بخش مهم و به نوعی قلب تپنده برای هر دستگاهی محسوب می‌شود. کمپرسورها از حیاتی‌ترین قطعاتی هستند که شرایط خاص خود را دارد. دستگاه‌های تهویه مطبوع نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

در کمپرسورهای پیستونی در داخل سیلندر از یک پیستون استفاده شده است که برای فشرده کردن مبرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ظرفیت کمپرسور پیستونی معمولاً در حدود ۱۶ الی ۳۷ هزار بی تی یو اعلام شده است و به طور کلی یکی از مشکلاتی که برای این کمپرسور وجود دارد این است که صدای زیادی تولید می‌کند. این مدل از کمپرسورها مشهور به کمپرسور رفت و برگشتی هستند.

کمپرسوری روتاری از دیگر کمپرسورهایی است که مکانیزم جابجایی مثبتی دارد و از نوع چرخشی طراحی شده است. این مدل از کمپرسورها برای مناطقی که حجم فشار و هوا بالا باشد استفاده می‌شود.ظرفیت این سبک از کمپرسور ها بین ۶ الی ۳۵ هزار بی تی یو ارزیابی شده است. کمپرسورهای روتاری صدای کمتری تولید می‌کنند و مصرف آنها نیز بهینه‌تر است. در این مقاله راهنمای خرید کولرگازی سبب می‌شود تا بتوانید محصولی با کیفیت خریداری کنید.

راهنمای خرید جارو شارژی دستی و پارویی + بررسی مزایا و معایب آنها

از سوی دیگر کمپرسور اسکرول وجود دارد که به صورت مارپیچی است. این کمپرسورها دارای حرکت مختلف دو مارپیچ داخلی هستند که سبب فشرده شدن گاز ها خواهند شد. یکی از مارپیچ ها حالت ثابت داشته و دیگری متحرک هستند. از سوی دیگر حرکت حلزون متحرک نیز سبب فشرده شدن گازها می‌شود.

کدام کمپرسور را انتخاب کنیم؟

در راهنمای خرید کولر گازی حتماً پیش می‌آید که کدام یک را انتخاب کنیم. و به طور کلی در بین انواع کمپرسورها، مدل اسکرول بهترین گزینه برای شما خواهد بود و بهترین عملکرد را نسبت به کمپرسورهای روتاری و پیستونی از خود نشان می‌دهد. کمپرسور روتاری در لیست پرکاربردترین کمپرسورهای کولر گازی قرار گرفته‌اند.

بسیاری از افراد سوال می‌کنند که آیا کمپرسورهای اینورتر خریداری کنیم یا معمولی؟ اینورتر بودن به واسطه بُرد الکترونیکی به کمپرسور افزوده می‌شود و به طور کلی در همه کمپرسورها شرایط استفاده از اینورتر وجود دارد، و هر کولر گازی از سیستم اینورتر استفاده کند، جزء کولرگازی های کم مصرف هستند.

کولر گازی

در کولرهای غیر اینورتر اگر دمای محیط به حد مشخص و دلخواه برسد، کمپرسور خاموش خواهد شد. حال اگر زمان بگذرد و دمای محیط بیشتر شود، کمپرسور دوباره آغاز به کار می‌کند. در صورتی که کولر دارای کمپرسور مخصوصی باشد و به سیستم اینورتر مجهز باشد، زمانی که به دمای مطلوب می‌رسد دیگر کمپرسور خاموش نمی‌شود، بلکه دور موتور کاهش می‌یابد و در نهایت دور موتور تغییر می‌کند.

چه فرقی بین کولرهای معمولی و اینورتر وجود دارد؟

حتماً برای شما سوال است که متغیر بودن دور موتور چقدر مهم است و چه مزیتی را شامل می‌شود. یکی از مزایای خوبی که برای کولرهای گازی اینورتر در نظر گرفته می شود انرژی مصرفی است. در واقع در این کولرها مصرف انرژی کولر به نسبت نوع معمولی کمتر است. این رویکرد سبب می‌شود که مصرف برق هم کمتر شود.

بازسازی و تعمیرات کولر گازی اینورتر:

در کولرهای اینورتر یک سری سیستم پیچیده استفاده شده است که به کیفیت بیشتر کار می افزاید. دقت کنید که وقتی سیستم پیچیده تر باشد در نهایت تعمیرات نیز هزینه بیشتری خواهد داشت. این سبک از کولرها باید توسط افراد متخصص تعمیر شوند.

کولر گازی

موضوع دیگر مربوط به میزان سردسازی است. در واقع یکی از مهمترین تفاوت ها این است که سرعت تولید هوای سرد در مدل اینورتر به نسبت مدل معمولی بیشتر است و این موضوع روی کیفیت نهایی کار تاثیر می گذارد.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس میزان برق مصرفی

به هر حال میزان مصرف برق کولرهای پنجره ای بسیار زیاد است و این موضوع باید پیش از خرید دقت شود. بهتر است به اینورتر بودن کولر حتماً دقت داشته باشید و فاکتورهای بعدی را هم لحاظ کنید. از سوی دیگر بررسی کنید که برق مورد نیاز کولر تان چطور تامین می‌شود. بسیاری از کولرهای خانگی با برق های تک فاز کار می کنند و برخی نیز به برق های سه فاز وصل هستند.

راهنمای خرید چای ساز + برای خرید چای‌ساز باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای کولرهای پنجره ای و اسپلیت برق تک فاز گزینه مناسبی خواهد بود. در صورتی که کولر شما ایستاده باشد و برای فضاهای شلوغ طراحی شود نیاز به برق سه فاز است. راهنمای خرید کولرگازی به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

راهنمای خرید کولر گازی بر اساس سطح انرژی

در جدیدترین راهنمای خرید کولرگازی اشاره زیادی به سطح انرژی کولر شده است. این فاکتور در واقع سطح بهره وری انرژی الکتریکی را مشخص می سازد. در واقع این معیار کمک می کند تا متوجه شویم که چه میزان از انرژی الکتریکی به سرما تبدیل خواهد شد. هر میزان که EER بیشتر در نظر گرفته شود دستگاه وضعیت خنک کننده بهتری خواهد داشت. اگر میزان EER بالاتر بوده و سطح اینورتر خوب باشد، در نهایت دستگاه بازده بالاتری خواهد داشت.

با توجه به راهنمای خرید کولرگازی خرید شما ارزش بیشتری خواهد داشت. بگذارید برای شما یک مثال جالب بزنیم. فرض کنید شما یک کولر گازی ۱۸ هزار بی تی یو با گرید ++A خریداری کرده اید. این کولر در مقابل کولر با گرید G بیش از ۴۰ درصد در میزان مصرف برق صرفه جویی می‌کند.

راهنما خرید کولر گازی بر اساس پرتاب باد

منظور از پرتاب باد این است که کولر تا چه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد. معمولاً فروشندگان کولر گازی این رویکرد را بر اساس متر محاسبه می کنند. هرچه پرتاب با بیشتر باشد یعنی کولری که خریداری کرده اید کیفیت بهتری دارد. برخی از کولرها از نظر فناوری بسیار جذاب طراحی شده اند و به طور کلی قدرت پرتاب انها نیز قابل قبول است.

بررسی عوامل موثر در تعیین ظرفیت کولرگازی

  • حجم ترافیک (میزان رفت وآمد)

حجم ترافیک در یک اتاق در ثابت نگه داشتن دمای محیط تأثیر دارد. به این مفهوم که هر چه که رفت و آمد در فضا بیشتر باشد باید کولرگازی با ظرفیت های بالاتر انتخاب کرد، همچنین باید با عایق بندی درب و پنجره ها از ترافیک زیاد جلوگیری کنید.

  • شرایط جوی

شرایط جوی یا به اصطلاح آب و هوا منطقه در عملکرد کولر گازی بسیار موثر است. به طوری که برای مناطق گرمسیری که از آب و هوای بسیار گرم برخودار هستند باید کولرهای گازی با ظرفیت حداقل ۱۸۰۰۰ BTU را انتخاب کرد. کولرهای گازی حاره ای که در بازار موجود هستند یکی از انواع کولرهای گازی مخصوص مناطق گرمسیری هستند.

کولر گازی

توجه به مشخصات کولر در هنگام خرید و انتخاب کولرهای گازی متناسب با آب و هوای محیط نه تنها باعث افزایش عمر کولرهای گازی می شود بلکه باعث کاهش مصرف برق و هزینه های مربوطه می شود.

  • جمعیت
راهنمای خرید بهترین مخلوط کن حرفه ای باکیفیت + معرفی انواع مخلوط‌کن

تعداد افراد حاضر در فضا یکی دیگر ازعواملی است که در هنگام انتخاب ظرفیت کولر گازی باید مورد توجه قرار گیرد، به این معنی که هر چه تعداد افرادی که در یک فضا حضور دارند بیشتر باشد باید به مراتب ظرفیت کولر گازی را افزایش دهید. طبق استاندارد معمولا این میزان به ازای هر نفر ۶۰۰BTU میباشد.

  • نورگیربودن فضا

نورگیربودن فضا یکی از تأثیرگذارترین عوامل در خنک سازی دمای اتاق توسط کولر است. اگر اتاق شما بسیار آفتابی است ، ۱۰۰۰ BTU باید به ظرفیت تهویه مطبوع فعلی اضافه شود و اگر اتاق شما بیشتر سایه است و آفتاب مدت زمان زیادی به طور مستقیم به داخل ان نمی تابد لازم نیست.

  • ارتفاع سقف

عامل تأثیرگذار دیگر در ظرفیت تهویه مطبوع ارتفاع سقف است. ارتفاع سقف یک ساختمان به طور معمول بین ۲٫۷ تا ۳٫۰ متر است. اگر ارتفاع سقف از اندازه مشخص شده بیشتر باشد ، باید ظرفیت سیستم نیز افزایش یابد.

  • دستگاه ها و وسایل گرما زا

وجود دستگاه ها و وسایل گرمایشی در خنک سازی کولر گازی موثر هستند. آشپزخانه به دلیل پخت و پز و وجود اجاق گاز، یکی از اتاق های گرمازا محسوب می شود و برای اتاق های مجاور آشپزخانه باید اسپلیت با ظرفیت بالاتر انتخاب شود.

  • گردش هوا

 گردش مناسب هوا در فضا باعث تسریع در خنک شدن فضای خانه می شود. اتاقهایی که گردش هوا در آنها دشوار است مثلا اتاق خواب ها که اکثرا بدون پنجره هستند باید برای به گردش درآمدن هوا از کولرهای با ظرفیت بالاتر یا افزودن روکش داخلی استفاده کنند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید کولرگازی آشنا شدید. همچنین از نکات مهم قبل خرید آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا EER کولر مهم است؟

بله! EER مخفف Energy Efficiency Ratio و به معنی بهره‌وری انرژي الکتریکی است که منظور از آن میزان توانایی کولر گازی در تبدیل انرژی الکتریکی به سرما است. هر چه این عدد کولر بیشتر باشد قدرت خنک کنندگی دستگاه نیز بالاتر است. در واقع EER بالا و اینورتر باکیفیت در یک کولر گازی تضمین کننده بازدهی بالای هر کولر است.

اسپلیت با کولر گازی چه تفاوتی دارد؟

اسپلیت یونیت یا اسپلیت مفهوم دوتایی را انتقال می دهد یعنی بخش اعظم کولرهای گازی همین اسپلیت ها می باشند که از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند اما کولر گازی مفهوم گسترده تری را انتقال می دهد که علاوه بر اسپلیت ها شامل کولرهای گازی پنجره ای و پرتابل نیز می شود.

پاسخ دهید

+ 87 = 96