نماد سایت دلبند من

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش + بررسی کاربرد برنامه های شست و شوی ماشین ظرفشویی بوش

ظرفشویی بوش

اگر قصد خرید یا تعویض ماشین ظرفشویی دارید و خواهان/category-56می باشید در این مقاله سعی داریم جامع ترین نکات را مورد بررسی قرار دهیم و نکات کلیدی را در اختیار شما بگذاریم تا به توانید بهترین انتخاب را متناسب با شیوه و سبک زندگی با بیشترین بازدهی را انتخاب نمائید. شرکت بزرگ بوش که در عرصه تهیه لوازم خانگی یکی از بهترین برند های معروف دنیا می باشد بر دو اصل صرفه جویی در وقت و مدیریت برنامه کاری مشتریان تاکید دارد. این مقاله شامل نکاتی مفیدی می باشد که ویژگی های جدید ظرفشویی بوش را نیز در بر می گیرد , امید است مفید برای انتخاب شما مشتری عزیز واقع گردد .


فهرست مطالب


بهترین راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش 

طول عمر ماشین ظرفشویی

بدیهی است ماندگاری دستگاه ظرفشویی به چکونگی استفاده شما و مراقبت هایی که از ان صورت می گیرد بستگی دارد . در کی دستگاه های ظرفشویی بوش عمری مابین ۶ تا ۱۶ سال دارند و با نگاه کردن به پیشینه وسایل خانگی بوش و صنعت بسیار قدرتمند در آلمان می توان گفت طول عمر لوازم خانگی بوش بالا می باشد و نگرانی در مورد از کار افتادن یا خرابی وجود ندارد. بنابر این می توان گفت ماشین های ظرفشویی بوش از لحاظ طول عمر مفید بسیار مناسب می باشند و در صورت تعویض دستگاه به مدل بالاتر می تواند دستگاه ظرفشویی خود را تعویض نمایید.

انواع ماشین ظرفشویی

دو نوع ماشین ظرفشویی موجود می باشند که در طراحی مستقل یعنی دارای قاب و اندازه مشخص هستند و ماشین ظرفشویی توکار به بستگی به نیاز شما در خانه و چگونگی استفاده می توانید یکی را انتخاب نمایید. البته شایان ذکر است بیشترین فروش در ماشین های ظرفشویی دارای ابعاد مشخص می باشد و تقریبا از یک اندازه برخوردار می باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بررسی تلویزیون ال جی را بخوانید. همچنین به راحتی می توایند در هر نقطه ای از اشپزخانه به راحتی نصب کنید و درب را باز کنید و بارگیری مورد نظر خود را انجام دهید. همچنین کنترل کامل را در اختیار خواهید داشت.

هوشمند بودن ماشین های ظرفشویی امروزی نیز می تواند با استفاده از موبایل صورت پذیرد. اما ظرفشویی توکار باید در یک منطقه مشخص شده قرار گیرد و اگر می خواهید با پنهان کردن در دکوراسیون کابینت اشپزخانه انجام دهید می توانید این ظرفشویی را خریداری نمائید اما کار با ان کمی مشکل تر می باشد پس در نتیجه انتخاب ماشین ظرفشویی با ابعاد مشخص می تواند هم از لحاظ هزینه هم از لحاظ صرف وقت بهینه تر باشد.

اندازه ظرفشویی بوش

ماشین های ظرفشویی بوش در اندازه های مختلفی می باشند اما استاندارد ان در عرض ۶۰ سانتی متر می باشد که یک استاندارد این به این معنی است که شما با در نظر گرفتن محیط خانه خود می توانید سایز مورد نظر را انتخاب کنید , اما بهترین شستشو را همان ۶۰ سانت می تواند انجام دهد و بیشترین بازدهی را داشته باشد.

تنظیمات برنامه شستشو

وقتی صحبت از شستشو می باشد می توان بارگیری ظروف و کارد و چنگال است. این شامل یک بشقاب شام ، بشقاب سوپ ، بشقاب دسر ، لیوان ، فنجان چای خوری و نعلبکی ، چاقو ، چنگال ، قاشق سوپ ، قاشق دسر و قاشق چایخوری را به راحتی انجام داد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  امکانات ماشین های لباسشویی سامسونگ را بخوانید.

بستگی به میزان استفاده شما ظرفشویی ها در ۱۲ نفره , ۱۳ نفره , ۱۴ نفره , ۱۵ نفره می باشند که سایز ۱۴ نفره بیشترین طرفدار را در این میان دارد. ابعاد باریک نیز موجود می باشد که برای فضاهای کم مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای خانواده های پر جمعیت عرض ۶۰ سانتیمتر پیشنهاد می شود. عرض ماشین ظرفشویی باریک ۴۵ سانتی متر می باشد و از ان کوچکتر ماشین ظرفشویی رو میزی می باشد.

مصرف ماشین ظرفشویی بوش

هزینه و مصرف انرژی ماشین ظرفشویی بستگی به میزان استفاده شما دارد . خوشبختانه بیشتر مدل های بوش دارای مصرف انرژی پایین می باشند و نسبت به دیگر دستگاه های دیگر از مصرف پایین تری بهره می برند. رده مصرف انرژی +++A می باشد که بازدهی بالایی را دارا می باشد. البته راه های دیگری نیز برای صرف هزینه ها وجود دارد که به ان می پردازیم.

به لطف سیستم های نوین شستشو در ماشین ظرفشویی بوش میزان مصرف اب و برق کمی برای شستشو مورد استفاده قرار می گیرد. فرق برچسب های انرژی بر روی ماشین ظرفشویی که برای اتحادیه اروپا ساخته شده است با سایر برچسب ها در وتقعی بودن ان و رساندن مصرف انرژی به حداکثر می باشد که در قبض های اب و برق تاثیر گذار می باشد و شاهد کم بودن قبض خواهید بود. همچنین فناوری هایی همچون LoadSensor با تشخیص مقدار بارگیری , قادر است به میزان مناسب برق و اب مصرف کند که در کاهش هزینه ها متمر تمر می تواند واقع گردد. این امر همچنین در حفاظت از مجیط زیست نیز می تواند نقش به سزایی را اجرا کند که ماشین ظرفشویی بوش برای طرفداران محیط زیست می تواند یک گزینه ای بسیار مناسب به شمار اید.

به کدام برنامه شستشو نیاز است ؟

ماشین های ظرفشویی بوش دارای برنامه های متنوع شستشو می باشند که در مدل های سری ۸ دارای تنوع بیشتری می باشند و سری ۶ نیز برنامه های خوبی را در خود جای داده است و کمترین مربوط به سری ۴ و ارزان قیمت می باشد اما کارایی عالی را دارا می باشند. برنامه های معمولی شامل ۴۰ درجه سانتی گراد گرمی اب می باشند که شیشه ها را به خوبی براق می نماید. برنامه اقتصادی که دما را تا ۷۰ درجه بالا می برد و در مصرف انرژی بسیار عالی عمل می کند. همچنین یک برنامه IntensiveZone که برای پاک کنندگی عمق ظروف با چربی بالا می باشد که در محدوده خود می تواند بهترین تاثیر گذاری پاک کنندگی را داشته باشد.

آخرین فناوری های موجود در ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی خریداری نکرده اید یا مدت زمان زیادی از خرید ماشین ظرفشویی خریداری شده توسط شما می گذرد , باید گفت فناوری های نوین زیادی در ساخت ماشین ظرفشویی بوش صورت گرفته شده است که بسیاری از مدل ها هوشمند می باشند و قادر به صرفه جویی در وقت و هزینه ها نیز می باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ماشین ظرفشویی ال جی را بخوانید. طراحی داخلی ان به گونه ای است که از کارد و چنگال و لیوان و ظروف نهایت محافظت را می کنند .

در برخی لامپ داخلی وجود دارد تا مصرف کننده به راحتی داخل را ببیند. همچنین به صورت هوشمند مواد شوینده و اب را اضافه کرده و سیستم خشکن نیز به بهترین شکل ممکن کار خود را اجرا می نماید. انعطاف پذیری در طبقات نیز با تنظیم مناسب می تواند کار بارگیری ظروف را راحت تر نماید که با وجود تنوع در قابلمه و تابه این انعطاف پذیری مفید واقع می گردد.

معرفی کاربردی ترین برنامه های ظرفشویی بوش

بررسی معنی دکمه‌های ماشین ظرفشویی بوش به نوع برنامه‌های موجود و کارایی هر کدام می‌پردازد. این برنامه‌ها شامل Glass/ delicate، Intensive/ heavy ، One hour/express /speed60، Rinse ،Eco،Auto ، Normal، Rinse & hold، Self-clean و Child Lock هستند که در ادامه به توضیح هر کدام بصورت جداگانه می‌پردازیم.

۱- کارکرد برنامه Glass/ delicate ماشین ظرفشویی بوش

شاید تابحال برایتان اتفاق افتاده که ریختن آب گرم و آب سرد درون ظروف شیشه‌ای و کریستالی باعث شکسته شدن آن شود. در ماشین ظرفشویی شستشو ظروف با آب گرم و فشار بالایی صورت می‌گیرد، پس احتمال شکستن ظروف کریستالی در ماشین ظرفشویی نیز بسیار است‌.

یکی از برنامه‌های فوق العاده و بی‌نظیری که سازندگان در ماشین ظرفشویی بوش تعبیه کرده‌اند، برنامه Glass است که محدودیت شستن ظروف شیشه‌ای را با ماشین ظرفشویی از بین برده است. این برنامه مختص ظرف‌های شیشه‌ای و کریستال بوده و از شکستن‌ها آن‌ها بر اثر فشار و تغییرات دما درون ماشین ظرفشویی جلوگیری می‌کند.

علاوه بر برنامه Glass، برنامه دیگری به نام delicate در ماشین‌های ظرفشویی بوش تعبیه کرده‌اند که مشابه برنامه گلس است. این برنامه نیز همانند گلس مخصوص شستن ظروف نازک و شیشه‌ای است با این تفاوت که بجز ظروف شیشه‌ای، قابلیت شستن ظروف نازک و شکننده غیر شیشه‌ای را نیز دارد.

اساس این برنامه به این صورت است که درجه حرارت المنت‌ها را طوری تنظیم می‌کنند که با کاهش دمای آب، باعث پیشگیری از شکستن ظروف شیشه‌ای شود. اما چون دمای آب پایین می‌آید به میزان چربی ظروف توجه کنید، چون چربی‌ها در دمای پایین دیرتر از بین می‌روند. مدت زمان فعالیت برنامه Glass و delicate از ۸۵ دقیقه تا ۱۲۰ دقیقه است که می‌توانید بسته به میزان کثیفی ظروف زمان آن را تنظیم کنید.

۲- کارکرد برنامه Intensive/ heavy ماشین ظرفشویی بوش

یکی از بهترین روش‌هایی که در ماشین‌های ظرفشویی بوش تعبیه شده، برنامه Intensive/ heavy است که خوشبختانه در تمام مدل‌ها نیز وجود دارد. این برنامه مخصوص ظروف بزرگی همچون قابلمه و ماهیتابه است که درصد کثیفی و چربی بالایی دارند.

با فعال سازی دکمه Intensive/ heavy در ماشین ظرفشویی بوش، می‌توانید سرسخت‌ترین و چسبناک‌ترین لکه‌ها و چربی‌هایی که با فشار دست به سختی پاک می‌شوند را به‌خوبی تمیز کنید.برنامه Intensive/ heavy به معنی شستشو سنگین است که در دمای ۷۰ درجه سانتی‌گراد صورت می‌گیرد. در این مرحله به دلیل پاکسازی کامل لکه و چربی‌ها، هم حرارت آب بالا می‌رود و هم آبپاش‌ها با فشار شدید‌تری عمل می‌کنند.

به همین دلیل به انرژی زیادی برای عملکرد این برنامه لازم است و می‌توان گفت برنامه Intensive/ heavy از پر مصرف‌ترین برنامه‌های ظرفشویی بوش است.

۳- کارکرد برنامه One hour/express /speed60 در ماشین ظرفشویی بوش

از دیگر دکمه‌های روی ماشین ظرفشویی بوش می‌توان به برنامه One hour/express /speed60 اشاره کرد که به معنای شستشو فشرده و سریع است. این برنامه در مواقعی استفاده می‌شود که شما فرصت ندارید و می‌خواهید سریع‌تر ظروف شسته شوند. استفاده از این دکمه انرژی بالایی مصرف می‌کند؛ زیرا در زمان کم (معمولا نیم ساعت) و به سرعت انجام می‌گیرد.

با این اوصاف برای ظروف چرب و کثیف مناسب نیست. دمای آب در استفاده از این دکمه ۵۰ درجه سانتی‌گراد است، همچنین دکمه One hour/express /speed60 برای ظروف شیشه‌ای و نازک مناسب بوده و آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود.

۴- کارکرد برنامه Rinse در ماشین ظرفشویی بوش

برنامه Rinse در ماشین ظرفشویی بوش به معنی پیش شست‌وشو یا شستشوی اولیه است. در این برنامه از پودر شوینده استفاده‌ای نمی‌شود و در واقع فقط ظروف را یکبار آبکشی می‌کند که در مراحل بعدی زودتر تمیز شوند. دکمه Rinse برای زمانی است که غذا روی ظروف خشک شده یا بسیار کثیف باشد.

مدت زمان این برنامه معمولا ۱۵ دقیقه است که می‌توانید هنگام شستن ظرف‌ها، آن را به ابتدای دیگر برنامه‌های اجرایی اضافه کنید. همچنین دکمه Rinse به تنهایی برای شستن سبزی و میوه در ماشین ظرفشویی بوش قابل اجراست.

۵- کارکرد برنامه Eco در ماشین ظرفشویی بوش

از دیگر پرکاربردترین برنامه‌ های ظرفشویی بوش دکمه Eco است که به معنای صرف انرژی کمتر است. در واقع این برنامه با مصرف کمترین میزان آب، با کیفیت بالا ظروف را می‌شوید. این برنامه می‌تواند به اقتصاد فرد و صرف هزینه کمتر کمک کند و همچنین با صرف انرژی کمتر دوستدار محیط زیست است.مکانیسم کارکرد این برنامه به این صورت است که ابتدا یک پیش شستشو انجام می‌شود و بعد از آن یک شستشوی اصلی و دو بار آبکشی صورت می‌گیرد. بعد از خشک شدن کار تمام می‌شود.

این روند برنامه Eco یک شستشوی بصرفه و کامل بوده که به برنامه سازگار با محیط زیست نیز معروف است. نکته‌ای که در استفاده از این دکمه باید به آن توجه کنید این است که مدت زمان شستشو آن طولانی‌تر از سایر برنامه‌هاست و می‌تواند تنها ایراد آن باشد؛ پس اگر فرصت کافی ندارید از آن استفاده نکنید.

شاید با خود فکر کنید برنامه Eco در عوض مصرف کمتر آب، برق بسیاری مصرف می‌کند؛ اما باید بگوییم که المنت‌های حرارتی روی درجه کم قرار دارند و آبپاش‌ها نیز عمل نمی‌کنند.‌

۵- کارکرد برنامه Auto در ماشین ظرفشویی بوش

برنامه Auto که خوشبختانه در تمام ماشین‌های ظرفشویی بوش تعبیه می‌شود، در واقع هوشمند بودن دستگاه را مدیریت می‌کند. دکمه Auto بصورت یک سنسور عمل می‌کند و میزان چربی و کثیفی ظروف را تشخیص می‌دهد.

با فشردن دکمه Auto ماشین ظرفشویی بطور اتوماتیک شروع به گرم کردن آب (دمای ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتیگراد) می‌کند، همچنین با تشخیص میزان چربی سطوح، میزان استفاده از پودر شوینده را نیز بررسی و کنترل می‌کند. البته توجه کنید که برنامه Auto برای ظروف شیشه‌ای و پریکس مناسب نیست و نباید آن را بکار برد.

۶- کارکرد برنامه Normal در ماشین ظرفشویی بوش

از دیگر برنامه‌های ظرفشویی بوش می‌توان به دکمه Normal اشاره کرد که معمولا در تمامی مدل‌ها نیز تعبیه شده است. کارکرد این برنامه برای شستشو ظروف کثیف روزمره است و برای ظروفی با چربی متوسط استفاده می‌شود. معمولا میزان دمای آب در این برنامه از ۵۵ تا ۶۵ درجه سانتیگراد بوده و برای شستشو تمامی ظروف مناسب است. مدت زمان چرخه شستشو برنامه نرمال بیشتر بین ۱.۵ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

۷- کارکرد برنامه Rinse & hold در ماشین ظرفشویی بوش

در واقع کارایی دکمه Rinse & hold در ماشین ظرفشویی بوش یک پیش شستشو اولیه یا بهتر بگویم خیساندن ظروف است. اینکار باعث می‌شود چربی و کثیفی زودتر از سطح ظروف پاک شود و شستشو راحت‌تر صورت گیرد.

۸- برنامه شستشوی Self-clean یا Maintenance

از دیگر برنامه‌های کارآمد ماشین ظرفشویی بوش، برنامه شستشوی Self-clean یا Maintenance بوده که در واقع مختص شستشو خود دستگاه است. از این دکمه در زمانی که ماشین ظرفشویی کاملا خالی است، استفاده می‌کنند.اساس این برنامه به این صورت است که با بهره‌گیری از دمای بالای آب، چربی‌ها و کثیفی‌های داخل ماشین را تمیز می‌کند. اینکار باعث افزایش عمر دستگاه شده و از تعمیر آن در دراز مدت پیشگیری می‌کند.

می‌توانید ماهی یکبار اینکار را انجام دهید ولی باید دفترچه راهنما ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید چون در برخی از دستگاه‌ها این عمل مناسب نیست.

۹- کارکرد برنامه Child Lock

برنامه Child Lock یا همان قفل کودک از دیگر برنامه‌ های کاربردی ظرفشویی بوش است. معمولا کودکان بسیار کنجکاو هستند اما گاهی این بازیگوشی و کنجکاوی آن‌ها باعث خرابی می‌شود.

این دکمه برای پیشگیری از این اتفاقات توسط کودکان تعبیه شده است و مانع دستکاری آن‌ها می‌شود. خوشبختانه تمام مدل‌های ظرفشویی بوش از این کارایی بهرمند هستند. داشتن این ویژگی برای افراد مقرون بصرفه خواهد بود؛ زیرا از خرابی‌های ناشی از دستکاری کودکان و هزینه‌های آن جلوگیری به عمل می‌آورد.

سخن پایانی

شما در این مقاله با راهنمای خرید ظرفشویی بوش آشنا شدید. همچنین از کاربرد برنامه های آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چگونه بفهمیم چه چیزهایی قابلیت شستشو در ماشین ظرف‌شویی را دارند؟

این سوال یکی از سوالات متداول ماشین ظرف‌شویی است که چه ظروفی قابلیت شستشو توسط دستگاه را دارند. ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرف‌شویی بررسی کنید تا برچسب “امن در ماشین ظرف‌شویی” را داشته باشند. توجه خاصی به ظروف پلاستیکی نگهداری غذا داشته باشید، زیرا اگر با المنت حرارتی در کف دستگاه در تماس باشند ذوب خواهند شد. اگر مطمئن نیستید، آن‌ها را فقط در قفسه بالایی قرار دهید یا با دست بشویید. اگر پلاستیکی ذوب‌شده به المنت حرارتی بچسبد، زدودن آن بسیار سخت خواهد بود.

چه نوع ماده شوینده‌ای بهتر است، ژل مایع یا پودری؟

مواد شوینده پودری/ دانه‌ای (یعنی ®Cascade) را توصیه می‌کنیم. در سال‌های اخیر، این مطلب را دانسته‌ایم که پاکت‌های حل‌شونده پاد‌شکل پر‌شونده با مواد شوینده کارکرد بهتری دارند زیرا احتمال مصرف بیش از حد ماده شوینده را کاهش می‌دهند. هم‌چنین این را دانسته‌ایم که برندهای غالب عملکرد بهتری از برندهای بی‌نام و نشان دارند.

خروج از نسخه موبایل